A telt ház előtt megtartott meghallgatáson több EP-képviselő – köztük az ír Gay Mitchell – és a latin-amerikai ország brüsszeli nagykövete is részt vett. Tóásó Edit több sokkoló felvételt, a titkosszolgálat és a rendőrség által készített videót bemutatott, melyek azt bizonyítják: a három uniós állampolgárt nem tűzharcban, a szállodában lőtték le a bolíviai hatóságok, hanem később, miután megkínozták őket. Utólag szállítottak fegyvereket és más bizonyítékokat az áldozatok szobáiba.
Tóásó Előd nővére arról is beszélt, hogy az ország elnöke, Evo Morales a 2009 áprilisi támadást megelőzően tizenkétszer is beszélt nyilvánosan arról, hogy ellene külföldi terrorcsoportok szervezkednek, és egy titkosszolgálati forgatókönyv is készült arról, hogyan lehet a helyi ellenzék ellen lejárató kampányt szervezni, úgynevezett külföldi zsoldosok felhasználásával.
Bár vádemelés azóta sem történt, ebben az évek óta felszínen tartott ügyben mindössze tízsoros vádirat van, és azóta az ENSZ önkényes fogva tartásokat vizsgáló bizottsága is felszólította Bolíviát a magyar férfi szabadon bocsátására. Dénes Edit kiemelte: az ügyben érintett bolíviai állampolgárok közül tizenegyen kaptak politikai menedékjogot a szomszédos országokban.
René Fernandez Revollo, Bolívia brüsszeli nagykövete, miután részvétét fejezte ki Tóásó családjának az átélt szenvedések miatt, arról beszélt: az országba érkező magyarok egy ötszáz fős fasiszta szervezet, a „Székely Légió” tagjai, akik a magyarországi Pálhalmán szerveződtek Erdély felszabadítására. A nagykövet véleménye szerint veszélyes terroristákról van szó, akik a latin-amerikai állam ellen szervezkedtek. A bolíviai rendőrség Magyarországon is segített, amikor felszámolta ezt a veszélyes félkatonai egységet. A nagykövet véleménye szerint az eljárás során messzemenően betartották a törvényeket és Tóásó Előd alapvető emberi jogait.
Belén Martínez Carbonell, az Európai Külügyi Szolgálat képviselője hozzászólásában kifejtette, hogy Bolívia nem tartotta be a saját törvényeit sem, és súlyosan sérültek Tóásó Előd alapvető emberi jogai.
Gay Mitchell ír EP-képviselő, aki személyesen is meglátogatta Tóásót a La Paz-i börtönben, igen határozott állásfoglalásban fejtette ki: ő egész életét a terrorizmus elleni harc jegyében töltötte el, de ennek az esetnek nincs köze a terrorizmushoz. Bolíviának kötelessége lenne azonnal, ítélet nélkül lezárni az ügyet, és szabadon engedni Tóásót, emellett engedni egy független nemzetközi bizottság vizsgálatát a három kivégzett uniós állampolgár ügyében – fejezte be.
Gulyás Gergely, a magyar Országgyűlés emberi jogi bizottságának alelnöke (a fideszes képviselő néhány hete meglátogatta a magyar férfit a La Paz-i börtönében, és részt vett egy káoszba fulladt bírósági tárgyaláson is a bolíviai fővárosban) az EP-meghallgatáson arról beszélt: három év után azonnal le kellett volna zárni az ügyet, mivel nemhogy ítéletet nem hoztak, még a vádemelés sem történt meg. A fideszes képviselő a bolíviai nagykövet igen hosszú felszólalását a Tanú című filmhez hasonlította: szerinte a diplomata érveinek nem sok
köze volt a valósághoz.