Szerbia lerótta tartozását

Felfedték a hágai Nemzetközi Törvényszék által háborús bűnökkel vádolt Ratko Mladićot, és Stojan Zupljanint bújtató hálózatot a szerb hatóságok.

tt
2012. 06. 22. 13:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belgrádi médiaértesülések szerint Mladić családtagjai mellett két egykori magas rangú állami tisztviselő is van a tíz gyanúsított között. A gyanúsítottak neveit egyelőre nem közölték.

„Inkább nem találgatnék, mivel egyes személyek az eljárás azon szakaszában vannak, amikor nem lehet információkat nyilvánosságra hozni. Ugyanakkor a nyilvánosság számára teljesen világos lesz, hogy kik és milyen módon álltak a hágai vádlottak bújtatásával kapcsolatos tevékenységek mögött” –  közölte Vekaric. A szerb B-92 adó szerint ugyanezen személyek működtek közre Goran Hadzic volt horvátországi szerb vezető bújtatásában is.


Szerbia ezzel teljesítette a volt Jugoszláviában elkövetett háborús bűncselekmények ügyében eljáró hágai Nemzetközi Törvényszék (ICTY) egyik fontos követelését, amely az éveken keresztül szökésben lévő vádlottak segítőinek elfogására irányult. Serge Brammertz, a bíróság főügyésze legutóbbi, az ENSZ Biztonsági Tanácsához eljuttatott jelentésében még aggodalmának adott hangot a kérdésben.

Egyszer már egérutat nyert

Vladimir Vukcevic, a háborús bűnösök ügyében eljáró különleges ügyész a sajtónak elmondta: azelőtt, hogy a szerb parlament törvényt fogadott el a hágai Nemzetközi Törvényszékkel folytatandó együttműködésről, Ratko Mladic katonai objektumokban bujkált, s bújtatására a szerbiai első katonai körzet parancsnoka adott utasítást a vezérkar főnökének, Nebojsa Pavkovicnak a tudtával. A törvény elfogadása után Mladicot a boszniai szerb hadsereg tagjai vették át, és segítségükkel a tábornok tizenegy belgrádi és Sremska Mitrovica-i helyszínen fordult meg.

Egy alkalommal, 2006-ban az elfogására alakult akciócsoport karnyújtásnyira volt tőle, a ház, amelyben bujkált, az üldözők látókörébe került, de azok olyan rosszul, szakszerűtlenül tevékenykedtek, hogy a tábornok egérutat tudott nyerni.

Ratko Mladić boszniai szerb extábornokot – akit tavaly tartóztattak le egy vajdasági faluban – egyebek között a srebrenicai mészárlásért, nyolcezer boszniai muzulmán legyilkolásáért és Szarajevó lövetéséért vonja felelősségre a hágai törvényszék.

Stojan Zupljanin a boszniai háború idején Banja Luka rendőrfőnökeként szolgált. Az ICTY szerint 1992 és 1995 között közreműködésével tízezer muzulmán és horvát polgári személyt deportáltak a boszniai szerb területekről, az általa felügyelt fogolytáborokban, illetve különböző támadásokban ezrek életét oltották ki. A férfit 2008-ban fogták el Belgrád közelében.

Július 9-én minden bebizonyosodhat

Az első tanú meghallgatásával kezdődik a bizonyítási eljárás a Ratko Mladic elleni perben, a délszláv háborúk során elkövetett bűncselekményekben illetékes Nemzetközi Törvényszéken – jelentették be pénteken Hágában.

Mladic büntető pere ez év május 17-én kezdődött, és bár a bizonyítási eljárást az eredeti tervek szerint már május 29-én meg kellett volna kezdeni, azt rögtön a tárgyalás kezdetén elhalasztották. Az ENSZ égisze alatt működő Nemzetközi Törvényszék (NT) által kiadott közlemény szerint pénteken határoztak arról, hogy július 9-re teszik a bizonyítási eljárás kezdetét.



Újságírók uszítottak?

Újságírók és szerkesztők ellen indított vizsgálatot háborús bűnökre való felbujtás alapos gyanújával az illetékes szerbiai ügyészi hivatal – adta hírül a Tanjug szerb hírügynökség.

A VajdaságMa hírportál által is közölt tudósítás szerint Vladimir Vukcevic háborús bűnök feltárásával megbízott ügyész átiratban közölte a vizsgálat megindításáról szóló döntését a Szerbiai Független Újságírók Egyesületével (NUNS). Eszerint a vizsgálat „ismeretlen tettesekre, újságírókra és szerkesztőkre” vonatkozik. Az ügyészség kilencvenes évekbeli konkrét eseteket kíván kivizsgálni, amelyek arra utalhatnak, hogy az akkori – Slobodan Milosevic elnök által ellenőrzött – média propagandaanyagai kimerítették a háborús bűnök elkövetésére való felbujtás bűncselekményét.

A NUNS honlapján közölt átirat szerint egy ilyen eljárásnak kedvezőtlen visszhangja is lehet, egyesek ezt „az újságírók üldözésének”, „a gondolat- és véleményszabadság korlátozására tett kísérletnek” tekinthetik. Vukcevic ugyanakkor hangsúlyozza: nem áll ellentétben az egyén gondolatszabadsághoz és szabad véleménynyilvánításhoz való jogával az, ha az ügyészség a tiltott propagandát folytató felelősségét teszi vizsgálat tárgyává. 

Milosevic elnöksége idején az ellenőrzése alatt álló médiumok által folytatott propaganda gyakran az emberek élethez való jogát is veszélyeztette, s egyben arra szolgált, hogy befeketítse az ellenfelet – emlékeztet az ügyész, aki úgy fogalmaz, hogy a kilencvenes évek médiapropagandája voltaképpen az egykori Jugoszláviát szétzúzó háború nyitánya volt.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.