Szocialista leszámolás készülődik a választás árnyékában

Koalíciós együttműködésre hívja a görög baloldal új reménységét az elhasználódott szocialista párt.

Tompos Ádám
2012. 06. 18. 12:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa- és euróbarát eredmény született a görög választásokon vasárnap, még erősödött is a közös fizetőeszköz a hír hallatára. Ismert: a szavazatok 99,84 százalékának összesítése alapján az Új Demokrácia (ND) a voksok 30 százalékát szerezte meg (129 képviselői hellyel). A radikális baloldali koalíció (Sziriza) a szavazatok 27 százalékával 71 mandátumhoz jutott. A szocialista Paszok 12 százalékot (33 mandátum), a nacionalista Független Görögök 7,5 százalékot (20 mandátum) ért el. A neonáci Arany Hajnal a szavazatok 7 százalékát kapta (18 mandátum). A Demokratikus Baloldal (Dimar) 6 százalékot szerzett (17 mandátum), a kommunista párt 4,5 százalékot (12 mandátum).

Megszorításpárti koalíció

A pártokat sokféleképpen fel lehet osztani, de az államcsőd árnyékában talán a következő a legkézenfekvőbb kategorizálás: akik elutasítják Brüsszel és Berlin segítve megszorító (vagy megszorítva segítő) ajánlatát, és akik elfogadják. Utóbbi táborba tartozik a nyertes ND, a harmadik helyre befutó Paszok és az utolsó előtti Dimar. A tekintélyes és mérvadó lapok optimista szalagcímei az ő eredményeiknek szólnak, lévén így már tudnak koalíciót alakítani, méghozzá megszorításpártit, ugye. Ám ha megnézzük a vasárnapi hellén választásokról szóló tudósításokat, akkor láthatjuk, hogy legalább ilyen terjedelemben foglalkoznak egy fiatal, nyakkendőt sosem viselő politikussal és pártjával. Ő Alexisz Ciprasz, az ezüstérmes, radikális baloldali Sziriza vezetője.

A 38 éves Ciprasz vezette Sziriza tömörülést remekül jellemzi a szocreál esztétikát idéző logója: egy zöld, egy lila és egy vörös zászló együtt lengedez az elmaradhatatlan ötágú csillag oltalmában. A párt ugyanis különböző munkásmozgalmi ideológiák olvasztótégelyeként jött létre: vannak köztük trockisták, maoisták, kommunisták, szociáldemokraták, európai értelemben vett baloldaliak, zöldek és persze lánglelkű forradalmárok. Cipraszék azonban ügyesen lavírozva megtalálták a piaci rést a brüsszelita, megszorítás párti Paszok és a keményvonalas kommunista, sarlóval és kalapáccsal operáló KKE között. A Financial Times elemzése szerint ez a húzás (is) vezethetett az ND sikeréhez, hiszen így a Sziriza új erőként szavazatokat szipkázhatott el a fáradt és széttöredezett baloldaltól.

Hollan-dreau

Sőt, még a nemzetközi partnerek figyelmét is. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint Ciprasz nagy figyelemmel kísért „Európa-turnéja”, amelynek során még arra is vette a bátorságot a hívei körében XIX. századi Che Guevaraként tisztelt pártvezér, hogy egyszerre szúrjon oda a frissen megválasztott francia elnöknek és Görögország bukott miniszterelnökének. Figyelmeztette ugyanis Sarkozy utódját, hogy ne legyen „Hollan-dreau”: vagyis szakítson a megszorításokkal, amelyekbe Görögországban a paszokos Jeóriosz Papandreu belebukott. Elővette tarsolyából azonban a békepipát is, ugyanis ezen a körúton beszélt arról is, hogy kormányra kerülése esetén nem vezetné ki országát az eurózónából és hogy nem EU-ellenesek, sőt: még arról is beszélt, hogy két-három éven belül visszafizetnék a kapott pénzt. Talán ezek a mondatok bátorították fel Evangelosz Venizeloszt, a Paszok elnökét és korábbi pénzügyminisztert, hogy négypárti koalíciót szeretne, ND, Paszok, Sziriza, Dimar összetétellel. Ez persze megalkuvás és halálos ölelés lenne a Sziriza számára: javarészt fiatal támogatói körében ez azt jelentené, hogy kedvencük is része lett annak az elutasított és lejáratott rendszernek, amely ellen több éve vonulnak utcára. A pánhellén szocialisták is nyilván tisztában vannak vele, hogy a szövetség valószínűleg hosszú távon Cipraszék végét jelentené, rövid távon viszont feltehetőleg bennük látják annak lehetőségét, hogy legyen egy szócsövük a tüntetők felé is, ne csak Brüsszel és Washington felé. A Sziriza vezére egyelőre ellenáll és elutasítja a koalíciós ajánlatot, és ellenzékből kívánják képviselni a progressziót és az átlagembereket.

Petros Doukas, korábbi ND-s pénzügyminiszter-helyettes azonban már így is optimista: szerinte a görögök, még a Sziriza szavazói is az unióra és az euróra voksoltak. A CNN-nek adott nyilatkozatában azonban hozzátette: ha ezt a pártok is szem előtt tartják, akkor már holnap kormányt kell alakítaniuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.