A bogotái kongresszus helyi idő szerint csütörtökön erre vonatkozó törvényt fogadott el, ami reményt nyújthat ahhoz, hogy a közép-amerikai országban véget érhet a kormányerők és a gerillák, azaz a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) között évtizedek óta tartó háború.
Az 1964-ben alakult szélsőbaloldali gerillaszervezet hosszú idő óta harcot folytat a kormány ellen. Noha az elmúlt években a FARC jelentős veszteségeket szenvedett el, még mindig mintegy 8 ezer taggal rendelkezik, és különböző terrorcselekményeket hajt végre.
A lázadók vezetői az elmúlt hetekben jelezték, hogy készek lennének a tárgyalásokra, illetve a politikusok, valamint a kormánycsapatok elleni támadások felfüggesztésére.
A törvényt a parlament mindkét háza támogatta. Előzőleg a szenátus ratifikálta azt a békekezdeményezést, amely a FARC vezetőinek enyhe megbüntetését irányozza elő abban az esetben, ha elismerik bűnösségüket és hajlandók az áldozatok kárpótlására.
Juan Manuel Santos elnök támogatásáról biztosította a megbékélést, hangsúlyozta ugyanakkor a túszok szabadon bocsátásának, valamint a harcok beszüntetésének a szükségességét.
Néhány emberjogi csoport bírálta a törvényt, a gerillaszervezettel szemben túl enyhének ítélve azt.