Taroltak a szocialisták + Képek

Abszolút többséget szerzett Franciaországban a Francois Hollande elnököt adó Szocialista Párt.

TK
2012. 06. 17. 18:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 577 képviselői helyből a szocialisták minimum 312, maximum 326-ot szereztek, az abszolút többséghez 289 mandátum szükséges. A Zöldek 18-24 képviselői helyre számíthatnak, ami azt jelenti, hogy önálló (legalább 15 fős) frakciót tudnak majd alakítani. A radikális baloldalnak azonban erre a becslések szerint elért 9-11 mandátummal nem lesz lehetősége.

A szocialisták ekkora mértékű győzelmére az 1981-es választások óta nem volt példa Franciaországban. Mindez azt jelenti, hogy a PS-nek sem az új kormányban már eddig szerepet vállaló Zöldekre, sem a radikális Baloldali Frontra nem kell majd támaszkodnia a törvények megszavazásakor.

Ez a helyzet megkönnyítheti Hollande számára azoknak a népszerűtlen intézkedéseknek az elindítását, amelyek az eurózóna válsága miatt egyre inkább elkerülhetetlenek Franciaországban, s amelyeket a radikális baloldal, amely számos kérdésben a szocialistáktól eltérő álláspontot képvisel, nem biztos, hogy megszavazna a parlamentben. Az elnök konkrét lépésekről még nem ejtett szót, de ígéretet tett arra, hogy 2013-ig három százalék alá szorítja a GDP-arányos államháztartási hiányt, 2017-re pedig egyensúlyba hozza a költségvetést. Programja végrehajtásához azonban elengedhetetlen volt többséget szereznie a parlamentben.


A politikai viták és a kompromisszumok színhelye ezentúl feltehetően a felsőház lesz, ahol a parlamenti baloldal már tavaly ősz óta többségben van, de ott a szocialistáknak nincs abszolút többségük. A PS 130 szenátorral rendelkezik, a többséghez pedig 175 szavazatra van szükség.

A Nicolas Sarkozy előző elnök visszavonulása után vezető nélkül maradt jobbközép Népi Mozgalom Uniójának (UMP) az új összetételű nemzetgyűlésben 212-234 fős ellenzéki frakciója lesz, a centrista Modem két mandátumot szerzett.

Több mint 25 év után a szélsőjobboldali Nemzeti Frontnak (FN) is lesz legalább egy, maximum 4 képviselője a nemzetgyűlésben. A pártalapító Jean-Marie Le Pen 22 éves jogászhallgató unokája, Marion Maréchal-Le Pent már biztos, hogy megválasztották a déli vaucluse-i választókörzetben, ahol 6 órakor zárták az urnákat. A pártelnök Marine Le Pen az első eredmény szerint viszont nem került be az északi Hénin-Beaumont nevű választókerületéből a nemzetgyűlésbe; az FN azonban a szavazatok újraszámlálását kérte, miután alig 130 szavazat a különbség Le Pen és a szocialista jelölt között.


A 2007-es elnökválasztás baloldali vesztese, Ségolene Royal, az államfő négy gyermekének anyja is kikapott La Rochelle-ben, ő már elismerte a vereségét, ahogy Francois Bayrou, a Modem elnöke is.

Megtisztel, és egyben kötelez

A szocialisták nevében a főtitkár, Martine Aubry köszönte meg először a bizalmat: „Ez a baloldal győzelme! Köszönetet szeretnék mondani a franciáknak a bizalomért, ami megtisztel, és egyben kötelez is minket.” A szocialisták főtitkára egyébként a voksolás előtt is buzdított a részvételre, mivel csak egy minél nagyobb nemzetgyűlési többséggel rendelkező Francois Hollande tudja véghezvinni a „nagy változásokat”.

A korábbi miniszterelnök, a jobboldali Jean-Pierre Raffarin elismerte az UMP vereségét a TF1-en: „Mindenkinek fel kell vállalnia a saját felelősségét. Új ellenzéket építünk ki, ez most a mi munkánk.” Majd – talán utalva a nem éppen felhőtlen Francois Hollande – Angela Merkel viszonyra – hozzátette: „Kell a német–francia konszenzus, csökkenteni kell a költségeket és növelni a munkakapacitást.”

Üdvözölte a franciák következetes választását vasárnap este Jean-Marc Ayrault miniszterelnök. „A franciák következetesen választottak. A köztársasági elnök mostantól megvalósíthatja az ígéreteit ... a parlament jogköreit szigorúan be fogjuk tartani, az ellenzék jogait biztosítjuk, a parlamenti demokrácia helyreáll. Tény, hogy többségbe kerültünk, de tudom, hogy a franciák pluralitást szeretnének” – hangsúlyozta rövid televíziós beszédében a kormányfő.

Jean-Francois Copé, a jobbközép Népi Mozgalom Uniójának (UMP) főtitkára ezt követően a France 2 közszolgálati televízió stúdiójában elismerte „a baloldal győzelmét”, és ígértet tett arra, hogy pártja „felelős ellenzéki erő” lesz.

Az MNO beszámolt róla, hogy a francia belügyminisztérium kora délutáni közlése szerint valamivel nagyobb a szavazási kedv Franciaországban vasárnap, a nemzetgyűlési választások második fordulójában, mint volt az elsőben. Bővebben>>>

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.