Terjed a cenzúra nyugaton

Aggasztó mértékben növekszik a Google moderátoraihoz befutó, cenzúrának is nevezhető kérések száma. A gyakorlatban a nyugati demokráciák is élen járnak.

Kovács N. László
2012. 06. 18. 11:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A keresőcéghez számtalan, bizonyos tartalmak eltávolítását kérő vagy követelő kérés fut be. Ezek nagy része szerzői jogok megsértésére hivatkozik. Tavaly összesen 3,3 millió ilyen eset fordult elő, de a cég szerint ez a szám idén akár a négyszeresére is duzzadhat. A Google a kérések 98 százalékát teljesítette. Más esetekben bírósági utasításra kénytelenek bizonyos tartalmakat törölni, például ha bebizonyosodik, hogy az adott videó vagy blogposzt személyiségi jogokat sért vagy rágalmazást valósít meg. Ezekben az esetekben azonban a cég nem mindig tesz eleget a kérésnek, az elmúlt hat hónap során csak 65 százalékban fogadott szót a bíróságoknak.

A harmadik típusú kérés az, amit a Google a cenzúra kísérletének nevez: amikor kormányok, politikusok vagy más hivatalos szervek nem a törvény erejével, csupán hatalmukra hivatkoznak igyekeznek eltávolíttatni bizonyos adatokat a Google szervereiről. „2010-ben, amikor először megvizsgáltuk ezeket a kéréseket, észrevettük, hogy több politikailag motivált. Reméltük, hogy ez csak statisztikai elhajlás, de a trend folytatódott, sőt erősödött. Vélemények elfojtására kérnek minket. Ami különösen nyugtalanító, hogy az úgynevezett nyugati demokráciákban is terjed a szokás” – fogalmazott Dorothy Chu, a Google vezető elemzője.

Spanyol törvényhozók például 270 kormánykritikus blogbejegyzést és újságcikket szerettek volna eltávolíttatni – a Google nemet mondott. Kanada arra kérte a céget, hogy távolítson el egy videót, melyben egyik állampolgáruk levizeli az útlevelét – a Google nemet mondott. A lengyelek egy fejlesztési ügynökséget kritizáló cikket szerettek volna a süllyesztőben látni – a Google azonban nemet mondott. Pakisztán a hadsereget kritizáló videókat, a thai hatóságok pedig a királyt és a királyságot inzultáló blogokat szeretett volna levetetni – a Google az első esetben nem, a másodikban részben eleget tett a kérésnek. Magyarország nem szerepel a listán.

(The Guardian, Guardian.co.uk)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.