„Ahhoz, hogy megfelelően végre tudjuk hajtani a tervet, egy új mechanizmusra lenne szükségünk. Így például a különmegbízott mandátumát olyan módon kellene megváltoztatni, hogy biztosak lehessünk benne, minden fél tiszteletben fogja tartani a tervet” – mondta Ben Helli. Arra nem tért ki, hogy miképpen képzeli Annan mandátumának megerősítését, illetve átalakítását.
Azt mondta, túl korai még az Annan-terv bukásáról beszélni, de a megvalósításhoz újabb lépésekre van szükség az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) részéről, növelni kellene a nyomást a szíriai rezsimre.
Ben Helli szerint az ENSZ BT-nek – az Egyesült Államok és Franciaország javaslatának megfelelően – előbb vagy utóbb az Egyesült Nemzetek Alapokmánya hetedik fejezetéhez kell folyamodnia, amely lehetővé teszi a gazdasági szankcióktól a katonai beavatkozásig terjedő kényszerítő intézkedések bevezetését a békét fenyegető körülmények esetén. Ezt a fejezetet alkalmazta a nemzetközi közösség akkor is, amikor 2011-ben beavatkozott a líbiai polgárháborúba a civil lakosság megvédése érdekében.
Lehetővé tették a beavatkozást
Oroszország és Kína – amelyek a BT-szavazáson való tartózkodásukkal lehetővé tették a beavatkozást – annak idején azzal vádolták a NATO-t, hogy Líbiában túllépte küldetésének kereteit, és óvnak attól, hogy Szíriában megismétlődjön a „líbiai forgatókönyv”.
Oroszország felszólítja arab partnereit, hogy egyesítsék erejüket Kofi Annan tervének hatékony megvalósítására – jelentette ki Mihail Bogdanov orosz külügyminiszter-helyettes, az orosz elnök közel-keleti különmegbízottja, miután tárgyalt Ben Hellivel. Ben Helli az interjúban támogatásáról biztosította a nemzetközi Szíria-konferencia megrendezésére vonatkozó orosz kezdeményezést.
Svájc vállalta
Svájc felajánlotta, hogy megrendezne egy nemzetközi Szíria-értekezletet. A Neue Zürcher Zeitung című zürichi lap szerint Didier Burkhalter svájci külügyminiszter erre vonatkozó javaslatot juttatott el Kofi Annanhoz. Annan korábban javasolta, hogy hozzanak létre egy befolyásos államokból álló összekötő csoportot, amely a hatpontos Annan-terv alapján tárgyalna Damaszkusszal a konfliktus megoldásáról. Az összekötő csoport tagjai lehetnének Annan elképzelései szerint Oroszország, Kína és az Egyesült Államok mellett olyan regionális hatalmak is, mint Szaúd-Arábia és Irán. Az értekezlet helyszíne Genf lehetne. Laurent Fabius francia külügyminiszter nemrég június 30-át nevezte meg az értekezlet első lehetséges időpontjaként.
A szíriai összekötő csoport létrehozása azonban nehézségekbe ütközik, mert az Egyesült Államok ellenzi Irán részvételét abban.