„A két ember már harmadszor fogyasztott alkoholt. Az előző két esetben korbácsütésekre ítélték őket, most pedig halálra” – mondta Haszan Sariati, Horászán Razavi tartomány igazságügyi elöljárója. Az ítéletet megerősítette a legfelső bíróság is, de az iráni törvények szerint az elítélt mentesülhet a kivégzés alól, ha megbánást tanúsít.
Az 1979-es iszlám forradalom óta Iránban tilos a szeszes ital előállítása, kereskedelme és fogyasztása, s csak a keresztény vallási kisebbségek tagjai ihatnak alkoholt. Az alkoholtilalom megszegése nyolcvan korbácsütéssel sújtható, de ha valakit harmadszor kapnak rajta, halálra ítélhetik. A legutóbbi ilyen ítéletet 2007-ben hozták, de nem hajtották végre, mert az illető megbánta tettét. Az alkoholfogyasztás mindamellett növekedni látszik az utóbbi években: a hivatalos adatok szerint 60-80 millió liter szeszes italt csempésznek be évente az országba, s a rendőrség ebből csak 20 millió litert tud elkobozni. A csempészet elleni harc egyik illetékesének 2011 eleji becslése szerint a szeszpiac forgalma évi 730 millió dollár lehet.
Eszmáil Ahmadi Mogadám tábornok, iráni rendőrfőnök nemrég azt közölte, hogy az országban „mintegy 200 ezer alkoholista” van, és a becsempészett alkohol 80 százaléka az iraki Kurdisztánból érkezik. Az illegális behozatal mellett létezik helyi zugfőzet is, amely olcsóbb, de van közte mérgező, s az ilyen kotyvalékok többtucatnyi halálos áldozatot követelnek évente.

„Én adtam életet a kisfiunknak, de a férjem mentette meg”