A csúcstalálkozó célja az volt, hogy új támogatási források bevonásával biztosítsák 2020-ra további 120 millió nő és lány hozzáférését a fogamzásgátláshoz. A szervezők szerint ezzel 200 ezer terhességgel vagy szüléssel összefüggő haláleset előzhető meg, 110 millióval kevesebb lehet a nem kívánt terhességek száma, legalább 50 millióval kevesebb az abortuszoké, és mintegy hárommillióval kevesebb gyerek halhat meg élete első évében.
Melinda Gates – akinek alapítványa a következő nyolc évben 560 millió dollár támogatást nyújt – elvetette a születésszabályozással kapcsolatban főként vallási csoportok által kifejezett aggodalmakat. „Az elmúlt harminc évben éppen a polémia miatt nem oldottuk meg a problémát. Hozzáférést kínálunk a fogamzásgátláshoz, ez a legjobb módszer az abortusz megelőzésére” – mondta.
Ausztrália, Dél-Korea, Norvégia és Nagy-Britannia támogatása megkétszerezését jelentette be a csúcson.
A találkozó kezdete előtti napon jelent meg a The Lancet című brit orvosi folyóiratban az a tanulmány, amely szerint 30 százalékkal csökkenne az anyai halálozás, ha hatékony fogamzásgátló módszert alkalmazhatna a fejlődő világban élő valamennyi nő, aki el kívánja kerülni a terhességet. Rámutatott a tanulmány azokra az előnyökre is, amelyeket a tervezett terhességek a gyerekek egészségére vonatkozóan jelentenek. „A fejlődő országokban a koraszülés és a kis születési testsúly kockázata kétszeres, ha a fogantatás az előző szülést követő hat hónapon belül történik” – írták szerzői.