„A bankok akadályozzák a talpra állást”

Vince Cable brit üzleti miniszter kemény nyilatkozatban bírálta a bankokat. "Semmi más nem érdekli őket, csak saját rövid távú hasznuk" – fogalmazott.

Kovács N. László
2012. 07. 09. 12:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A BBC egyik műsorában nyilatkozva a miniszter arról beszélt, a probléma az, hogy a bankoknál kialakult egy igen káros, „egészen üzletellenes” gyakorlat, melynek következtében csakis a „rövid távú, gyors haszon érdekli őket”, a hosszú távú befektetések nem. A liberális-demokrata Cable szerint a központi bank által a rendszerbe bevitt fontmilliárdok sem jutnak el a céljukhoz – a vállalkozókhoz – mivel a pénzintézetek megakasztják a folyamatot. „Vezető bankjaink őszintén szólva akadályozzák a fejlődést és a helyreállítást, mivel nehezen folyósítják a vállalkozói hiteleket” – magyarázta. A miniszter szerint a helyzet odáig fajult, hogy a kormánynak be kell avatkoznia – „első szintű prioritásnak” tekinti, hogy olyan szabályok szülessenek, melyek a brit vállalkozóknak kedveznek. „A laissez-faire egyszerűen nem működik tovább” – jelentette ki.

Cable arról is beszélt, a kormánykoalíció folyamatosan dolgozik az úgynevezett Vickers-terv keresztülvitelén, melynek végső célja, hogy teljesen különválasszák a bankok lakossági és kockázatos befektetési – „kaszinó” – részeit. Ed Miliband munkáspárti elnök azonban még ennél is többet tenne: frissen bejelentett tervezete teljesen feldarabolná az öt nagybankot, mintegy ezer fióktelep eladására kényszerítve őket. Az ellenzéki vezér a kialakított résbe új piaci szereplőket hívna, az így kikényszerített versenytől pedig a fogyasztók számára előnyösebb feltételeket és tisztességesebb bankokat várna, a biztonság kedvéért azonban jóval szigorúbb előírások alapján működő ellenőrző szervet is javasolt.

Csillagászati mértékű végkielégítés


A bankokat figyelmeztette Ed Balls árnyék-pénzügyminiszter is. A baloldali politikus Bob Diamond Barclays-vezér 16 millió fontos végkielégítésén döbbent meg, és felszólította az árfolyam-rögzítési botrányba belebukott bankárt, mondjon le az összegről. „Egyszerűen felháborító, és ezt az emberek is így fogják gondolni. Ennek az embernek azért kellett távoznia, mert valami nagyon rosszul ment a cégnél – erre olyan összeget kap, melyet a legtöbben egész életükben nem keresnek meg” – fogalmazott Balls.

The Guardian, Guardian.co.uk

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.