A 12 tagú delegáció tagjai, akik között az óceáni és tengeri ügyek intézetének és a Cseng Kung egyetemnek a munkatársai voltak, egy hetet töltöttek a térségben. „A látogatás fokozta hazafias érzéseiket, és megerősítette Tajpej területi igényét” – áll a tajvani közleményben.
A Spratly-szigeteket – kínaiul Nansa-szigeteket – a Kínai Népköztársaság (KNK), illetve Tajvan mellett Vietnam is teljes egészében magáénak követeli, míg a Fülöp-szigetek, Malajzia és Brunei egyes részeit tartja területéhez tartozónak.
Több katona, több hadi létesítmény
A szigetcsoporthoz tartozó legnagyobb szigetet, Tajping szigetét Tajvan tartja ellenőrzése alatt. A közelmúltban Tajpejben felvetették, hogy a szigeten meghosszabbítanák a repülőtéri kifutópályát, és növelnék a katonák létszámát, valamint több katonai létesítményt építenének. Tavaly ősszel egy napenergia-ellátó rendszer kiépítésébe kezdett a tajvani kormányzat abból a célból, hogy a szigeten az elektromos áram termelését a gázolaj helyett túlnyomórészt a napenergia váltsa fel.
Négy ország hajói felügyelik a vizeket
Spratly szigetei, zátonyai, homokpadjai közül a legtöbbet Vietnam felügyeli, amelyet számban a Fülöp-szigetek, Kína és Malajzia követ. Valamennyi ország állomásoztat katonákat az általa elfoglalt területen. A tajvani parti őrség májusi közlése szerint tavaly 106-ra emelkedett a „behatoló” vietnami hajók száma, míg az előző évben 42 esetet regisztráltak.
Pekingi sajtójelentések szerint a Hajnan (Hainan) tartományból a napokban a térségbe indított 30 halászhajóból álló kínai flotta vasárnap – 78 órás út után – megérkezett a Jüngsu zátonyhoz. Kína egy halászati őrhajót is a helyszínre vezényelt a „halászati tevékenység védelmezésére”.