Indonéziában a mintegy 30 millió hívőt számláló Muhammadíjja csoport pénteken bejelentette a ramadán kezdetét, míg a többi – 190 millió – indonéziai iszlám hívőnek szombattól kell majd böjtölnie.
A malajziai és bangladesi kormány is szombatra tűzte ki a ramadán első napját, Indiában pedig majd csak péntek délután dönt az illetékes holdfigyelő bizottság a pontos kezdésről. Akárcsak Indonéziában, Szíriában is kétféle időpontban indul a böjt: a rezsim a szombatot tette a hivatalos kezdőnappá, míg a többségében szunnita ellenzék Szaúd-Arábiához hasonlóan a pénteket.
A palesztinok szintén pénteken kezdik az önmegtartóztatást, erre való tekintettel az izraeli hatóságok bejelentették, hogy korlátozzák a nap folyamán a Jeruzsálem történelmi óvárosában található Mecsetek terére való belépést, nehogy zavargások törjenek ki a pénteki imát követően. „Megtiltjuk a térre való belépést a negyven évnél fiatalabb muzulmán férfiaknak” – közölte az izraeli rendőrség egyik szóvivője.
A muzulmán országokban akkor kezdődik az ünnepség, amikor a Hold a következő holdhónapban először tűnik fel az égbolton. Az iszlám öt oszlopa a hitvallás, az ima, a böjt, a zarándoklat és az alamizsna a szegények számára. A testet és lelket erősítő harmincnapos böjt a ramadán hónapra esik, mert a hagyomány szerint 610-ben e hónap 27. napján adta Allah a Koránt az égből Mohamed prófétának, aki a Híra hegyére vonult vissza elmélkedni és böjtölni.
A tikkasztó hőség miatt az idei az utóbbi 30 év egyik legkeményebb böjti hónapja lesz. Ebben az időszakban a hívőknek napkeltétől napnyugtáig – ez általában 14 órát jelent – nem lehet hódolniuk semmiféle élvezetnek, így az evésnek, ivásnak, továbbá a test egyéb örömeinek sem. Néhány országban igyekeznek könnyíteni a böjtölők dolgán, így Marokkóban az óra átállításának köszönhetően egy órával korábban ér véget a böjt, míg Pakisztánban korábban hazamehetnek a munkából a közalkalmazottak. Dubajban a vallási hatóságok lehetővé teszik a ramadán megszegését, ha a hőmérséklet eléri az 50 Celsius-fokot.
Vannak olyan muszlim vallástudósok, akik úgy vélik, hogy a hőmérséklettől függetlenül a fizikai munkát végzők megtörhetik a böjtöt, ha gyengének vagy szomjasnak érzik magukat. Az egyik bagdadi kórház orvosa szerint ramadán idején mindenkinek „a józan eszét kell használnia”. Mint mondta, napra nem szabad menni ilyenkor, azoktól pedig, akik a szabadban dolgoznak, nem várható el, hogy böjtöljenek.
A böjti hónap idején az élet az éjszakai órákban élénkül meg: a nap leszálltakor kezdetét veszi az iftár, a lakoma, a szent helyeket kivilágítják, a boltok kinyitnak.

Nincs több kegyelem a drogkereskedőkkel szemben: elfogadta a parlament a kábítószerek betiltását