Afganisztán: egy asztalhoz ültek a felek

Egy konferencia alkalmából egy asztalhoz ültek az afgán kormány és a tálibok magas rangú képviselői a héten, ami igen ritkán fordul elő közöttük.

BL
2012. 07. 01. 13:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kiotói Dosisa egyetemen már harmadik alkalommal szerveztek béke- és megbékélési konferenciát, de most először küldtek delegációt a tálibok. Részükről Kari Din Mohammed Hanif, a 2001-ben megbuktatott tálib kormány tervezési minisztere vett részt és vázolta fel a politikájukat a tanácskozáson, míg az afgán kormányt Mohammed Mahszúm Sztanikzaj, az államfő által létrehozott hetvenfős nagytanács, a békedzsirga titkára képviselte.

Sziddik Manszúr Anszari, egy, a békéért küzdő aktivista az AP amerikai hírügynökségnek elmondta, hogy a kiotói konferencián nem a békemegállapodás kidolgozására törekedtek, hanem alkalmat teremtettek a nézetek és a véleménykülönbségek kifejtésére. Konkrét megállapodás nem is született, de minden érintett fél elmondta álláspontját.

Nem tárgyalnak az elnökkel

Hamid Karzai afgán elnök és amerikai tisztviselők igyekeznek tárgyalásra bírni a tálibokat egy békemegállapodás érdekében, hogy véget vessenek az afganisztáni háborúnak. A tálibok azonban nem hajlandóak tárgyalni Karzai kormányával, mondván, hogy ténylegesen az Egyesült Államok tartja ellenőrzés alatt Afganisztánt. Az év elején felfüggesztették a Katarban folyó egyeztetéseket az Egyesült Államokkal, mert Washington visszalépett attól az ígéretétől, hogy elengedi a guantánamói támaszponton őrzött afgánokat.

Bár Afganisztánon belül nemcsak a központi kormány, hanem egymás ellen is harcolnak, a kiotói konferencián abban egyetértettek a tálibok és a Gulbuddin Hekmatjár hadúr vezette Hezb-i-Iszlámi radikális iszlamista milícia küldöttei, hogy minden külföldi csapatnak, ideértve a kiképzőket is, távozniuk kell Afganisztánból 2014-ig.

Egy nemzetközi bizottság segítene?

Az afganisztáni lázadók egyik legjelentősebb mozgalmát vezető, az északon és keleten egyaránt jelentős támogatói bázissal rendelkező Hekmatjár tárgyalásokat akar a politikai átmenetről és egy széles alapokon álló kormány létrehozásáról. Hekmatjár képviselője az afgán kormányon kívül tárgyalt amerikai tisztviselőkkel is Kabulban, köztük John Allen tábornokkal, az Afganisztánban állomásozó amerikai és NATO-csapatok parancsnokával, valamint Ryan Crocker amerikai nagykövettel is.

A kiotói konferencia szervezői azt javasolják, hogy a felek közötti nagyfokú bizalmatlanság miatt hozzanak létre egy nemzetközi bizottságot, amely békeközvetítői szerepet töltene be. Megállapodás azonban erről sem született.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.