– Hogy látja a felvidéki magyarság helyzetét, perspektíváit a választásokat követően?
– Megmutatkozott, hogy a felvidéki magyarság lélekszáma sajnálatosan csökkent. Ezzel összefügg, hogy nem sikerült biztosítani a magyarság önálló parlamenti jelenlétét. A felmérések szerint kétszáz olyan település van, ahol a magyarok választási részvétele alatta maradt a lakosságon belüli arányuknak. A szavazási kedv hanyatlása annak a rovására írandó, hogy a magyar szervezetek összefogás, erőik egyesítése helyett inkább marakodtak, egymás ellen kampányoltak.
– Mit tudnak ez ellen tenni? Hisz 1989-ben alakult rendszerváltó szervezetként a magyar önazonosság megőrzése az egyik legfőbb céljuk. Ami nem könnyű manapság, amikor a nemzeti pesszimizmusnak nagy keletje van.
– Beszéd helyett inkább cselekedni kell, és ennek jegyében hosszú évek óta szervezzük beiratkozási programunkat. Beszámolhatunk egy régóta nem tapasztalt kedvező tendenciáról. Többen iratkoztak be az óvodáskorból kikerülők közül magyar iskolába, mint az előző évben. Nem olyan hatalmas, százas nagyságrendű a növekmény, ám még pozitívabb irányba is változhat ez a szám a szeptemberi iskolakezdésig.
– Pedig mindenünnen inkább a magyarság fogyásáról szólnak a híradások.
– Ezért is hallatlanul fontos, hogy a jó fejleményeket megbecsüljük, és ne hallgassuk el egyfajta össznépi borongás jegyében. Oda kell figyelni a pozitív jelekre, mert visszaigazolják törekvéseinket. Óriási szervezőmunka van a mostani eredmények mögött. Felvidéki partnereink nagyszabású ösztöndíj-átadási ünnepségeken nyújtják át a támogatást és a kis ajándékot, hogy a szülők és a gyerekek egyaránt átérezzék az esemény jelentőségét, s a szép emlék a jövőben is orientálja a gondolkodásukat, nemzeti kötődéseiket. Ennek érdekében kilencvenegy helyszínen felvidéki és magyarországi közéleti személyiségek bekapcsolásával, méltó keretek között zajlottak a ceremóniák. A program a jelek szerint hatásosan szolgálja az asszimilációs folyamatok megfordítását. Látni kell: a legfontosabb feltétel mindehhez, hogy a szülők magyar nyelvű iskolába adják a gyerekeiket, mert csak ott kaphatják meg azokat az impulzusokat, amelyek későbbi életük folyamán magyar identitásuk megőrzésére indítják őket.
A teljes interjút a Magyar Nemzet pénteki számában olvashatja.