Az AFP a Granma című hivatalos lapra, az EFE pedig havannai „hivatalos közlésre” hivatkozva írta, hogy Raúl Castro vasárnap már elindult. Nem közölték ugyanakkor, hogy mennyi ideig tart a két látogatás, és arról sem tudni semmi pontosat, hogy miről tárgyalnak majd a felkeresendő országok vezetői a magas rangú vendéggel. Annyi ismeretes csupán, hogy az elnököt útjára elkíséri Ricardo Cabrisas Ruiz, a minisztertanács elnökhelyettese és Bruno Rodríguez Parrilla külügyminiszter.
A francia hírügynökség úgy fogalmaz: e két távol-keleti ország Kuba legfontosabb kereskedelmi partnere, mindkettő olyan reformokat próbál megvalósítani a piacgazdasággal kísérletezve, amelyeket Kuba „imitálni” szeretne. A kínai külügyminisztérium szóvivője ugyanakkor bejelentette, hogy Raúl Castro pekingi látogatására július 4. és 7. között kerül sor. A kubai államfő közös asztalhoz ül Hu Csin-tao (Hu Jintao) elnökkel és a távol-keleti ország több vezető személyiségével. Az EFE emlékeztet: Kína – Venezuela után – a szigetország második legfontosabb kereskedelmi partnere, az árucsere-forgalom értéke 2010-ben 1,8 milliárd dollárt tett ki.
Vietnam a gazdasági szövetséges
Vietnamot a kubai kormány „politikai és gazdasági szövetségesnek” tekinti, az árucsere-forgalom értéke az utóbbi esztendőkben meghaladta az 500 millió dollárt, elsősorban élelmiszerrel, elektronikai eszközökkel, textil- és faipari termékekkel kereskednek.
Nguyen Phu Trong, a Vietnami Kommunista Párt főtitkára áprilisban járt Kubában, és akkor hívta meg „hivatalos és baráti látogatásra” Raúl Castrót. Az EFE utal arra, hogy e látogatás során a két ország ratifikálta a „történelmi barátságukról” szóló dokumentumot, és számba vette azokat a területeket, amelyeken „hasonlóság tapasztalható” gazdasági reformfolyamataikban.

Egyre nagyobb bajban van Ruszin-Szendi Romulusz, akár tíz évet is kaphat