Együttműködési mechanizmuson dolgozik Kína és Tajvan

A dél-kínai-tengeri területekre vonatkozó együttműködési mechanizmus létrehozását szorgalmazták a szárazföldi Kína és Tajvan között egy szakértői szemináriumon.

WL
2012. 07. 11. 6:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dél-kínai-tengeri kutatások intézetének elnöke több mint ötven szakember jelenlétében egy olyan rendszer kialakítására tett javaslatot, amely az eltévedt halászok felkutatását és mentését segítené elő.

A mentőbázisok létrehozásának lehetséges helyszínei között említették Tajping szigetét, valamint a Hszisa- és a Tungsa-szigeteket. Elhangzott az is, hogy a szárazföldi Kínának és Tajvannak a dél-kínai-tengeri területekre vonatkozó tudományos kutatásban és más területeken is el kell mélyítenie együttműködését.

A Tajping-sziget a Spratly – kínaiul Nansa-szigetek legnagyobbika, amely 1956 óta állandó jelenléttel Tajvan fennhatósága alá tartozik. A Kínai Népköztársaság, a Fülöp-szigetek és Vietnam is országa területe részének tekinti.

A Hszisa-szigetek (Paracel-szigetek) jelenleg a Kínai Népköztársaság fennhatósága alá tartoznak, de Vietnam is magának követeli. A Tungsa-szigetek három szigetből áll, fő szigete a Dél-kínai-tengeren a legnagyobb. Tajvan közigazgatási felügyelete alá tartozik.

Az elmúlt időkben több diplomáciai és tengeri konfliktusra is sor került a különböző dél-kínai-tengeri területek hovatartozása körüli vitákban.

Kína korábban bejelentette, hogy a Hszisa-szigeteket meg kívánja nyitni a turisták előtt, majd Pekingben azt is közölték, hogy a kínai kormány három szigetcsoport, a Hszisa-, a Csungsa- és a Nansa-szigetek közigazgatási státusát a megyei szintről a prefektúra szintjére emelte. A lépés Manilában és Hanoiban egyaránt felháborodást váltott ki.

A vietnami törvényhozás szintén nemrégiben törvényt fogadott el, amelyben a vitatott hovatartozású területek felett kimondja az ország szuverenitását, közigazgatási fennhatóságát. Peking tiltakozott, „törvénytelennek és érvénytelennek” nevezte a lépést.

A Dél-kínai-tenger két nagyobb szigetcsoportja felett Vietnam és Kína teljes szuverenitást követel magának. A Spratly-szigetek közül jelenleg Vietnam felügyel 29 szigetet, sziklazátonyt, a Kínai Népköztársaság 8-9-et ellenőriz. Malajzia 3 szigetet birtokol, míg a Fülöp-szigetek, amely a Spratly-szigetek többségére igényt tart, eddig 8-at foglalt el. Brunei egy viszonylag kis területet tart a sajátjának. Környékükön jelentős földgáz- és kőolajkészleteket sejtenek, a környező vizek gazdagok halban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.