Elektrosokkal kínozták a kommunisták?

Szöul hamarosan alapos vizsgálat lefolytatását fogja követelni Pekingtől azon vádakkal kapcsolatban, miszerint kínai ügynökök megkínoztak egy dél-koreai emberi jogi aktivistát.

LM
2012. 07. 27. 8:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A prominens aktivistát, Kim Jong Hvant három társával együtt négy hónapig tartották fogva a kínai hatóságok az állambiztonság veszélyeztetésének vádjával, és múlt pénteken engedték őket szabadon. A dél-koreai Yonhap hírügynökség értesülései szerint azért tartóztatták le őket az észak-kínai Talien városban, mert Kínába szökött észak-koreai menekültek megsegítésére készültek, illetve Észak-Korea demokratizálódásáért kampányoltak.

Elektrosokkal kínozták

A 49 éves Kim szerdán úgy nyilatkozott, hogy fogva tartása alatt fizikai bántalmazásnak és alvásmegvonásnak tették ki a kínai hatóságok. Pénteken a Csoszon Ilbo dél-koreai lap Kimhez közel állókra hivatkozva arról számolt be, hogy a férfit elektrosokkal kínozták. Egyes jelentések szerint az aktivistát napi 13 órás kemény fizikai munkára kényszerítették, s egy hónapon át nem biztosították neki a konzuli védelem lehetőségét.

Dél-Korea a kínzásra vonatkozó vádak napvilágra kerülése előtt már kérte Kínától az ügy kivizsgálását, a külügyminiszter elmondása szerint Szöul egyelőre Peking válaszára vár. Minisztériumi tisztviselők szerint Kína tagadja a vádakat.

Dél-Koreát bírálták

Civil szervezetek élesen bírálták a dél-koreai vezetést, amiért szerintük nem nyújtott megfelelő védelmet az aktivistáknak, a kormánypárt egy képviselője elkeserítőnek nevezte a kabinet reakcióját. Csütörtökön a külügyminisztérium szóvivője azt mondta, Szöul bocsánatkérést fog követelni Kínától, amennyiben a kínzásra vonatkozó vádak igaznak bizonyulnak.

Kim Jong Hvan, aki jelenleg a szöuli Hálózat az Észak-koreai Demokráciáért és Emberi Jogokért elnevezésű civil szervezet kutatója, korábban a kommunista állam önellátást hangoztató, úgynevezett dzsúcse ideológiájának szószólója volt. Később meghasonlott, s az észak-koreai emberijog-sértések ellen indított kampányt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.