A béremelésért folyó tüntetések sorozatával még tavaly tavasszal kezdték el küzdelmüket az egészségügyi dolgozók. Követeléseik teljesítésére egy közel negyedmillió aláírást tartalmazó petíció benyújtása után tett ígéretet Iveta Radicová kormánya.
A vonatkozó jogszabályt – egyik utolsó intézkedéseként – februárban hagyta jóvá a pozsonyi törvényhozás. A szabályozás a ledolgozott évek szerint 640 és 928 euró közötti bérminimumot szabott meg. Az áprilistól hatályos intézkedést a szlovák orvosi kamara beadványa alapján július 11-én függesztette fel a Kassán székelő szlovák alkotmánybíróság.
A nővéri szakma kihalásra ítéltetett
A fekete pólókat viselő egészségügyi dolgozók „Nem kellünk?”, valamint „Az orvosoknak adtatok, a nővéreket pedig átvertétek” feliratú transzparensekkel vonultak a parlament elé. A tüntetésen a szónokok hangsúlyozták: Szlovákiában a nővéri szakma a körülmények miatt kihalásra ítéltetett, amit szerintük az is bizonyít, hogy jelenleg a szakmában dolgozó minden hatodik alkalmazott a nyugdíj előtt álló korosztály képviselője.
A tüntetők képviselői a parlament egészségügyi bizottságának tolmácsolták követelésüket, hogy az új bérküszöböt bevezető törvény hatályát állítsák vissza. A nővérek szakszervezete által szervezett tüntetés az első komoly megmozdulás a Fico-kabinet megalakulása óta. A nővérek – amennyiben követeléseiket nem teljesítik – újabb tüntetést helyeztek kilátásba, erre a közeli jövőben az alkotmánybíróság épülete előtt kerülhet sor.