A koreai háború (1950–1953) vége óta mintegy 23 500 ember távozott az éhség és az elnyomás elől Észak-Koreából a szomszédos Dél-Koreába, az esetek többségében Kínán keresztül. A legtöbben az 1990-es években menekültek el.
Észak-Korea nemrégiben olyan kampányt indított, amellyel az országot elhagyókat igyekeznek meggyőzni egy jobb és megtorlásoktól mentes élet ígéretével – írta a Dong-a Ilbo című dél-koreai napilap. Az újság Pak Szun Jong egykori képviselőt idézte, aki a dél-koreai menekültek ügyével foglalkozik. Elmondta, hogy visszatért hazájába többek között egy olyan nő is, aki 1994-ben menekült el Észak-Koreából, és dél-koreai férje van. Idén már több mint száz észak-koreai menekült tért vissza a sztálinista államba. Őket az az ígéret csábította, hogy házat és munkát kapnak a fővárosban, Phenjanban, ahol az életfeltételek sokkal jobbak, mint korábban voltak – tette hozzá Pak Szun Jong.
Az újság megkérdezte a két ország közötti kapcsolatokat koordináló szöuli országegyesítési minisztériumot, amely hangsúlyozta, hogy a Dél-Koreába hazatérő észak-koreaiak száma nagyon csekély.
Mióta Kim Dzsong Un átvette a politikai hatalmat, nagybátyja, Dzsang Szong Tek segítségével számos olyan intézkedést és reformot sürgetnek, amellyel a rendszer helyreállítását igyekeznek végrehajtani: A kabinet például külön irodát hozott létre azzal a céllal, hogy átvegye a gazdaság irányítását a Kim Dzsong II idején az országot irányító hadseregtől.