Érlelődik az első komoly lázadás Cameron hatalma ellen: a jelentések szerint akár ötven-száz tory képviselő is olyannyira elfogadhatatlannak találja a választásos alapon összeálló Lordok Házának gondolatát, hogy akár saját kormányával is hajlandó szembemenni ellene. A tiltakozók szerint a reform megbontaná a két ház közt fennálló alkotmányos egyensúlyt, leértékelné az alsóház demokratikus szerepét és a felsőház tekintélyét is – tehát az ország irányítását tekintve nem járna semmilyen előnnyel, ezzel szemben értékes időt és pénzt vonna el fontosabb feladatoktól. A lázadók közt prominens konzervatív politikusok – egykori kabinetminiszterek – és fiatal képviselők egyaránt megtalálhatók. Az elégedetlenség még a pártvonalakat is átlépi – egyes munkáspárti képviselők is jelezték, hajlandóak együttműködni a konzervatívokkal a törvény ellenében. Még Winston Churchill unokája, Nicholas Soames is úgy fogalmazott, életében csupán másodszor, de most a saját kormánya ellen fog szavazni.
Nem csak egy reform
A liberális-demokraták számára azonban kulcskérdés a választási reform, hiszen kampányuk és programjuk egyik fő elemévé tették a „poros” Lordok Házával való leszámolást. Nick Clegg miniszterelnök-helyettes és pártja állítja, a demokrácia csak nyerhet a reformmal, hiszen így erősödik a parlament és könnyebben elkerülhető lesz a kormány és a kormányfő túlhatalma. A liberálisok számára ugyanakkor a koalíciós együttműködés komoly próbája is a szavazás. „Clegg eddig minden ügyben hozta a szavazatokat, amikor a toryk erre kérték. Most eljött az ideje, hogy Cameron is megmutassa, rendbe tudja szedni a pártját. Ha a törvény elbukik, az a koalíció első kudarcát fogja jelenteni, ez pedig ismeretlen terület számunkra. Nem tudni, hogyan fogunk rá reagálni” – fogalmazott egy liberális-demokrata forrás. Clegg egyik tanácsadója arra is utalt, ha a felsőházi reform elbukik, a liberálisok nem fogják megszavazni a választókörzetek átrajzolását, mely a konzervatívok szívügye.
Szokásos politikai diskurzus?
A helyzet tehát nem túl baráti a felek között. A Daily Telegraph felszólította a torykat, ne engedjenek Clegg „durva zsarolásának”, tory képviselők pedig egyenesen „árulásról” beszéltek a választókörzetek ügyének kapcsán. Erre Vince Cable üzleti miniszter – liberális-demokrata – annyit felelt, nincs szó zsarolásról vagy fenyegetésről, ami folyik, az csupán a normális politikai párbeszéd része.
Így vagy úgy, de eldől
Kedden mindenesetre eldől a javaslat sorsa, ekkor szavaznak ugyanis arról, csatolnak-e időkeretet a törvény megvitatásához. Ha a lázadók csoportjának sikerül elegendő képviselőt maga mellé állítani, leszavazhatják a tíznapos határidőt, a Lordok Házának reformja pedig a parlamenti agyonbeszélés poklában végzi majd – az obstrukció segítségével akár évekig is elhúzhatják a tárgyalást.
(The Telegraph, Telegraph.co.uk; The Guardian, Guardian.co.uk)