Joe Incandela, a Higgs-bozon létét a CERN-ben kutató két tudományos csoport egyikének a vezetője szerdán a szervezet szemináriumán közölte, hogy az általuk gyűjtött adatok a Higgs-bozon létére elérték a bizonyosság megállapíthatóságának szintjét.
Hozzátette azonban, hogy még mindig nem tudja teljességgel megerősíteni, hogy az új anyag valóban a piciny, megfoghatatlannak tűnő Higgs-bozon, amelyet a köznyelvben „isteni” részecskének neveznek.
Az Atlas csoport is „csodálatos események” szemtanúja volt
Eközben a CERN kutatóinak egy újabb csoportja is bejelentette, hogy a Higgs-bozonra utaló erős bizonyítékokat talált. Fabialo Gianottai, a szervezet ATLAS kísérletének vezetője a Genfben rendezett CERN-szemináriumon közölte: csoportjuk szintén „csodálatos események” szemtanúja volt a CERN részecskegyorsítójában, a nagy hadronütköztetőben.
Eddig ennyit tudni a Higgs-bozonról
A Higgs-bozon egy olyan feltételezett részecske, amelyet a részecskefizika standard modellje jósolt meg. Ez a részecske a közvetítője a Higgs-térnek, és ez felelős a többi részecske tömegéért.
Az isteni részecskét először Peter Higgs angol fizikus jósolta meg 1960-ban. A Higgs-mechanizmust, amely tömeget ad a részecskéknek, eredetileg az elektrogyenge kölcsönhatás elméletének kialakításakor feltételezték annak a magyarázatára, hogy miért van a W- és Z-bozonoknak tömegük.
A Higgs-bozon maga is rendelkezik tömeggel. A LEP gyorsító eredményei alapján jelenleg 95 százalékos biztonsággal állítható, hogy a Higgs, ha létezik, akkor nem kisebb 117 GeV-nál. Az őt leíró elmélet ellentmondásossá válik 251 GeV tömeg fölött.