Az „iraki újjáépítés különleges főfelügyelője” nevű hivatal jelentése hétfőn jelenik meg, a dokumentum legfontosabb megállapításait az AP amerikai hírügynökség ismertette előzetesen. E szerint a fővárosban, Bagdadban és a dél-iraki Bászrában az amerikai nagykövetség úgy építtetett rendőrségi kiképzőközpontot egyenként nagyjából százmillió dollárért, hogy az iraki kormány előre közölte: nem tart rájuk igényt.
A jelentés összeállítói elismerték: az amerikai diplomaták egyértelműen azzal a nehézséggel szembesülnek, hogy megnyerjék maguknak az iraki kormány támogatását a kiképzőprogramokhoz. „Az iraki rendőrök sok különféle kiképzésen estek át, vannak szakértőink és akadémiáink. Jelenleg nincs szükség az amerikai szakértelemre” – mondta egy síita iraki parlamenti képviselő, a törvényhozás illetékes bizottságának egyik tagja.
A bagdadi kormány pártjai nem akarják, hogy úgy tűnjenek föl a választók előtt, mint akik az amerikai segítségtől függenek. Ezzel szemben az észak-iraki autonóm kurd régióban továbbra is szívesen fogadják az amerikai segítséget. Az Irakban maradt – a rendőrségi kiképzést felügyelő – 36 tanácsadó felének állomáshelye az észak-iraki Erbílben lesz.
A számvevőszéki jelentés szerint az amerikai kormány a 2003-as invázió óta nagyjából nyolcmilliárd dollárt költött az iraki rendőrség fejlesztésére. A testület létszáma 58 ezerről 412 ezerre nőtt, de vannak becslések, amelyek szerint a határőrséget is beleszámítva 650 ezer fős a rendőrségi állomány az arab országban.

Jászsági díler bukott le a rendőrök előtt átadás közben