Az USL-t alkotó szociáldemokrata és liberális frakció azt kérte a házbizottságtól, hogy hívja össze július 5-6-ára a parlament rendkívüli ülésszakát, amelyen a törvényhozás megvitatja a Traian Băsescuval összefüggő indítványt.
Valeriu Zgonea, a képviselőház kedden megválasztott új kormánypárti elnöke bejelentette, hogy a házbizottság szerda délután dönt az USL kéréséről.
Traian Băsescu befolyása alatt áll az alkotmánybíróság?
Victor Ponta kormányfő az utóbbi napokban több ízben kijelentette, hogy az alkotmánybíróság Traian Băsescu államfő befolyása alatt áll, akadályozza a kormány munkáját, és ezért az új kormánytöbbségnek megoldást kell találnia a testület összetételének megváltoztatására. Az alkotmánybíróság közleménye eközben leszögezte, hogy a törvény értelmében az alkotmánybírák elmozdíthatatlanok és a lecserélésükre irányuló törekvések súlyos támadást jelentenek a jogállamiság, a demokrácia és az ország nemzetközi megítélése ellen.
A románok nekimentek az alkotmánybíróságnak
Ennek ellenére a bukaresti kormány sürgősségi rendelettel törölte az alkotmánybíróság feladatai közül a parlamenti határozatok alkotmányosságának vizsgálatát.
A strasbourgi plenáris ülésen már hétfőn több román képviselő aggodalmát fejezte ki az országukban tapasztalt fejlemények miatt az egyperces (napirend előtti) felszólalások során. Este vita alakult ki a fő pártcsoportok között, és ennek nyomán az EP elutasította a néppártnak azt a javaslatát, hogy a helyzetről napirendi pontként vitázzanak. A magyar delegációk közül a néppárti (Fidesz–KDNP) a Magyarországról szóló plenáris vitával párhuzamot vonva kettős mércével vádolta az európai baloldalt, az MSZP erre azzal reagált, hogy a Fidesz haszonszerzésre használja fel a romániai magyarság helyzetét.
Gyürk András, a Fidesz európai parlamenti delegációjának vezetője szerdán levélben fordult Mesterházy Attilához, az MSZP elnökéhez. Gyürk szerint elfogadhatatlan, hogy „miközben az MSZP képviselői korábban saját maguk kezdeményezték a Magyarországot mondvacsinált indokokkal, alaptalanul elítélő határozatokat az Európai Parlamentben, most a romániai valódi jogsértések ügyében még a vitát is megakadályozzák”. Arra kérte Mesterházyt, „szólítsa fel pártjának brüsszeli képviselőit, hogy a magyar kormány lépéseivel kapcsolatos nemzetközi rágalomkampány szítása helyett emeljék fel szavukat az erdélyi magyar közösség védelmében”.
Az alkotmánybíróság működését szabályozó törvényt a parlamentben is ugyanilyen értelemben módosította az új szociálliberális kormánytöbbség, megfigyelők szerint azért, hogy megkönnyítse a jobboldalhoz közel álló Traian Băsescu államfő felfüggesztését posztjáról. A parlament által megszavazott törvénymódosítást azonban az államfő még nem hirdette ki, a kormány sürgősségi rendelte viszont azonnal hatályba lépett.
A parlament két háza ellenzéki elnökeinek leváltásáról szóló keddi parlamenti határozatokat csak az alkotmánybíróság hatáskörét csorbító szerdai kormányrendelet után jelentették meg a hivatalos közlönyben, így már nem lehet megtámadni őket a taláros testületnél.
Ponta: nem sértik meg az alkotmánybíróság függetlenségét
Victor Ponta román miniszterelnök eközben azt nyilatkozta, a román kormány nem fogja megsérteni az alkotmánybíróság függetlenségét. A kormányfő a szerdai kormányülés előtt beszélt erről, válaszolva a külföldön megfogalmazódott aggodalmakra.
Előző nap Viviane Reding, az Európai Unió igazságügyi biztosa egy Twitter-bejegyzésben „erős aggodalmát” fejezte ki „a román alkotmánybíróság függetlensége elleni támadások miatt”. Mark Gitenstein bukaresti amerikai nagykövet pedig különösen a romániai bíróságok elleni fenyegetéseket bírálta.
Nem avatkoznak a harcokba
Ponta a szerdai kormányülés elején kifejtette, hogy a kabinet nem fog beavatkozni az elnöki hivatal és a parlament közötti politikai harcba, és nem fog olyan sürgősségi kormányrendeletet elfogadni, amellyel megsérti a taláros testület függetlenségét. „Nem létezett, és nem is lesz olyan törvényes rendelkezés, amely az alkotmánybírák elmozdítására vonatkozna, hiszen vannak alkotmányos előírások, amelyeket tiszteletben kell tartanunk” – mondta Ponta. Titus Corlatean igazságügyi miniszter is értetlenségének adott hangot, hangsúlyozva, hogy nem merültek fel olyan intézkedések, amelyek az alkotmánybíróság megszüntetésére vagy alkotmánybírák visszahívására irányultak volna. Corlatean meglepettségének adott hangot amiatt, hogy a román alkotmánybíróság kedden közölte: a Velencei Bizottsághoz és más európai intézményekhez fordult az alkotmányosság felszámolására irányuló törekvésként értelmezve a bukaresti kormány ellene irányuló támadásait.