„Szíriának kiadták a dokumentumot Moszkva pecsétjével” – ezzel a címmel közölt hétfőn értékelést a tekintélyes orosz politikai-gazdasági lap. A cikk arra utalt, hogy Kofi Annannak – az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottjának – a genfi konferencián elfogadott új szíriai rendezési tervében Moszkva négy módosítási javaslatából hármat is elfogadtak. Egyebek között helyet kapott benne a Kreml változatlan álláspontja, hogy Szíria jövőjét maguknak a szíriaiaknak kell meghatározniuk. A Nyugat pozícióiban valódi változás nem történt, az Egyesült Államok továbbra is el akarja érni Bassár el-Aszad szíriai elnök távozását – emlékeztet a Kommerszant.
Moszkva Genfben négy módosítást javasolt a Szíriáért Akciócsoport ülésén elfogadott, a politikai átmenetről szóló Annan-tervbe. Egyrészt azt követelte, hogy ne szerepeljen benne a felszólítás az ENSZ Biztonsági Tanácsának címezve újabb Szíria-ellenes büntetőintézkedések foganatosítására. Másrészt javasolta mindenféle illegális fegyverszállítás betiltását a szíriai konfliktusban érintett valamennyi fél számára. Harmadrészt javasolta, hogy biztosítsák az újságírók információkhoz való szabad hozzáférését a konfliktus sújtotta ország egész területén. Negyedsorban a tűzszüneti megállapodás végrehajtásának folyamatát kívánta megváltoztatni, mert szerinte ha a kormányerők kivonulása után szüntetik be egyszerre a harcokat a szemben álló felek, akkor az ellenzék azonnal elfoglalja a kormányerők által elhagyott területeket.
A fegyverszállításokra vonatkozó javaslaton kívül Moszkva javaslatait elfogadta a genfi Szíria-konferencia, amelyen az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja, valamint Törökország, Irak, Kuvait és Katar külügyminiszterei, Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, Nabíl al-Arabi, az Arab Liga főtitkára és Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője vettek részt.
Alekszej Malasenko, a moszkvai Carnegie Központ kutatóintézet szakértője szerint azonban semmilyen lényegesen új javaslatot nem nyújtottak be Genfben a szíriai konfliktus megoldására. „Nem világos, ki vehetne részt az új hatalmi szervben. Bassár el-Aszad már létrehozta a nemzeti megbékélés minisztériumát, és úgy gondolja, hogy ez elegendő” – emlékeztetett a szakértő.
Bojkottálják a találkozót
A szíriai fegyveres felkelőcsoportok közölték hétfőn, hogy bojkottálják az ellenzék kairói tanácskozását, amelyet „összeesküvésnek” tartanak, résztvevőit pedig azzal vádolják, hogy egy „orosz–iráni program” mellé álltak. „Nem engedjük meg senkinek sem, hogy Szíriára és népére ráerőszakolják az orosz és iráni terveket\" – olvasható a hadsereg dezertált tagjaiból verbuválódott, Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) nevű felkelőcsoport és más, tőle független fegyveres szervezetek közös közleményében.
A szíriai ellenzéki csoportok – köztük az ellenzék erőit tömörítő ernyőszervezet, a Szíriai Nemzeti Tanács (SZNT) – hétfőn és kedden tanácskoznak Kairóban, hogy közös nevezőre jussanak a jövőbeli szíriai átmenetről. A megbeszéléseken több arab ország miniszterei is jelen lesznek.