Hatalmas büntetőper kezdődött

Több mint kétszáz kurd áll a bíróság előtt Törökországban, mert azzal vádolják őket, hogy a betiltott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) városi szervezetéhez, a Kurd Közösségek Szövetségéhez (KCK) tartoznak.

tt
2012. 07. 03. 0:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kurd szeparatista PKK 1984 óta fegyveres harcot folytat a délkelet-törökországi Kurdisztán önállóságáért. A harcokban és terrortámadásokban több mint 40 ezer ember halt már meg. A PKK-t Törökország, az Egyesült Államok és az Európai Unió is terrorszervezetként tartja számon. A bíróság előtt álló 205 embert azzal vádolják, hogy a PKK városi szárnyának tagjai, vezetői, vagy támogatják a kurd szeparatistákat.

A vádlottak egyike Ragip Zarakoglu, nemzetközileg is ismert kurd emberi jogi aktivista, könyvkiadó, akit márciusban svéd honatyák jelöltek a Nobel-békedíjra, és aki korábban is állt már bíróság előtt az általa kiadott, a törökországi kisebbségi léttel és emberi jogi helyzettel foglalkozó kötetek miatt. Most akár 10 év börtönt is kaphat.

Amikor a bíró a nevüket felolvasta, a vádlottak többsége csak annyit mondott: „Ez li virim”, ami kurd nyelven annyit tesz, „Itt vagyok”. A legtöbben csak kurdul akartak beszélni a bíróságon, ügyvédeik ezért azt kérték a bírótól, hogy gondoskodjon tolmácsolásról, de Ali Alkis ezt megtagadta. „Nem azért állnak bíróság előtt, mert kurdok vagy kurdul beszélnek. Ez az ügy egy törvényellenes terrorszervezet felderítéséről szól” – döntött a bíró, mire az ügyvédek tüntetőleg kivonultak az ülésteremből.

„Ezen a tárgyaláson mi nem veszünk részt, mert a bíróság a legalapvetőbb emberi jogot tagadta meg. Azt, hogy a vádlottak azon a nyelven szóljanak és védekezzenek, amelyet a legjobban beszélnek, mégpedig az anyanyelvükön” – közölte az egyik jogász, Ercan Kanar. A török jogszabályok értelmében Törökország egyetlen hivatalos nyelve a török, és a török állampolgárok hivatalos ügyekben csak törökül kommunikálhatnak a hatóságokkal, és csak akkor kérhetnek tolmácsot, ha képtelenek törökül megszólalni.

A bíróság épülete előtt és a tárgyalóteremben több százan tiltakoztak az eljárás ellen. A tüntetők között sok kisgyerekes asszony is volt, többen vörös-sárga-zöld színű kurd kendőkkel vonultak az épülethez. Emberi jogvédő szervezetek szerint a per a véleménynyilvánítás szabadságának próbája Törökországban. A 205 vádlott közül mintegy 140 előzetes letartóztatásban várja az eljárás végét. Sok köztük a kurd újságíró. A Riporterek Határok Nélkül nevű, újságírók jogait képviselő nemzetközi civil szervezet szerint a tárgyalás kriminalizálja a szólásszabadságot. „A törvény betűjének legszigorúbb értelmezésével az igazságszolgáltatás egyenlőségjelet tesz a szókimondó értelmiségiek és a fegyveres terroristák közé” – áll a szervezet közleményében, amelyben felszólítják a török hatóságokat, hogy azonnal engedjék szabadon az újságírókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.