A kurd szeparatista PKK 1984 óta fegyveres harcot folytat a délkelet-törökországi Kurdisztán önállóságáért. A harcokban és terrortámadásokban több mint 40 ezer ember halt már meg. A PKK-t Törökország, az Egyesült Államok és az Európai Unió is terrorszervezetként tartja számon. A bíróság előtt álló 205 embert azzal vádolják, hogy a PKK városi szárnyának tagjai, vezetői, vagy támogatják a kurd szeparatistákat.
A vádlottak egyike Ragip Zarakoglu, nemzetközileg is ismert kurd emberi jogi aktivista, könyvkiadó, akit márciusban svéd honatyák jelöltek a Nobel-békedíjra, és aki korábban is állt már bíróság előtt az általa kiadott, a törökországi kisebbségi léttel és emberi jogi helyzettel foglalkozó kötetek miatt. Most akár 10 év börtönt is kaphat.
Amikor a bíró a nevüket felolvasta, a vádlottak többsége csak annyit mondott: „Ez li virim”, ami kurd nyelven annyit tesz, „Itt vagyok”. A legtöbben csak kurdul akartak beszélni a bíróságon, ügyvédeik ezért azt kérték a bírótól, hogy gondoskodjon tolmácsolásról, de Ali Alkis ezt megtagadta. „Nem azért állnak bíróság előtt, mert kurdok vagy kurdul beszélnek. Ez az ügy egy törvényellenes terrorszervezet felderítéséről szól” – döntött a bíró, mire az ügyvédek tüntetőleg kivonultak az ülésteremből.
„Ezen a tárgyaláson mi nem veszünk részt, mert a bíróság a legalapvetőbb emberi jogot tagadta meg. Azt, hogy a vádlottak azon a nyelven szóljanak és védekezzenek, amelyet a legjobban beszélnek, mégpedig az anyanyelvükön” – közölte az egyik jogász, Ercan Kanar. A török jogszabályok értelmében Törökország egyetlen hivatalos nyelve a török, és a török állampolgárok hivatalos ügyekben csak törökül kommunikálhatnak a hatóságokkal, és csak akkor kérhetnek tolmácsot, ha képtelenek törökül megszólalni.
A bíróság épülete előtt és a tárgyalóteremben több százan tiltakoztak az eljárás ellen. A tüntetők között sok kisgyerekes asszony is volt, többen vörös-sárga-zöld színű kurd kendőkkel vonultak az épülethez. Emberi jogvédő szervezetek szerint a per a véleménynyilvánítás szabadságának próbája Törökországban. A 205 vádlott közül mintegy 140 előzetes letartóztatásban várja az eljárás végét. Sok köztük a kurd újságíró. A Riporterek Határok Nélkül nevű, újságírók jogait képviselő nemzetközi civil szervezet szerint a tárgyalás kriminalizálja a szólásszabadságot. „A törvény betűjének legszigorúbb értelmezésével az igazságszolgáltatás egyenlőségjelet tesz a szókimondó értelmiségiek és a fegyveres terroristák közé” – áll a szervezet közleményében, amelyben felszólítják a török hatóságokat, hogy azonnal engedjék szabadon az újságírókat.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben