Hollande a „szociális demokrácia” útján

Francois Hollande francia elnök nyitotta meg hétfőn azt a két napig tartó "nagy szociális konferenciát", amelyen valamennyi szociális partner és a teljes kormány részt vesz.

MD
2012. 07. 09. 19:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elnökválasztási kampányban tett ígéretének megfelelően a szocialista államfő célja a szociális párbeszéd helyreállítása és a „szociális demokrácia” meghonosítása annak érdekében, hogy a válságkezeléshez szükséges strukturális reformokat az érintett felek beleegyezésével, konszenzusos alapon lehessen végrehajtani.

Új irány a vezetésben

Hollande kezdeményezése jelentős újítást jelent Franciaországban, ahol a reformok többségéről a végrehajtó hatalom egyedül szokott dönteni, s ezért mindennaposak a társadalmi konfliktusok és a sztrájkok. A kormány elsősorban a tíz százalék feletti munkanélküliség lecsökkentésére, a versenyképesség javítására, a nyugdíjak és egyéb szociális problémák megoldására kíván kompromisszumos megoldásokat találni. A francia elnök ehhez Németországot és a skandináv országokat tekinti modellnek, ahol a kompromisszum számít mindennaposnak és sokkal ritkábbak a konfliktusok, mint Franciaországban.

„Franciaországban hiányzik a tárgyalás kultúrája” – hangsúlyozta Hollande a közel háromszáz szakszervezeti és munkáltatói szervezet vezetői részvételével rendezett konferencia megnyitójában. Azt is bejelentette, hogy alkotmányba szeretné iktatni, hogy a társadalmi párbeszéd ezentúl minden gazdasági és szociális kérdéssel kapcsolatos törvény elfogadásának előfeltétele legyen.

Az öröm kölcsönös

A munkáltatókhoz hasonlóan a szakszervezetek is üdvözölték a teljesen új módszert, amely az előző elnök, Nicolas Sarkozy felülről bevezetett reformjainak teljes ellentéte. Az exelnök általában csak azért fogadta hivatalában a szakszervezeteket, hogy közölje velük, milyen döntésekre számíthatnak. Hollande viszont a kétnapos konferencia után egyéves, német mintára történő folyamatos párbeszédet ígért.

Nem kockázatmentes

Elemzők azonban arra figyelmeztetnek, hogy az új módszernek megvan az a kockázata is, hogy nem vezet igazán hatékony eredményre, miután a francia szakszervezetek hagyományosan nagyon megosztottak, és ezért általában a kormányzatra bízzák, hogy a népszerűtlen intézkedéseket saját felelősségükre bevezessék.

Az illetékes kormánytagok részvételével hét kerekasztal köré szerveződő találkozó végén nem várható konkrét döntés. A konferencia elsősorban Hollande új kormányzati módszere nyitányának tekinthető, aki „a normális elnök” imázsának megfelelően a szociális partnerekkel folytatandó párbeszéd területén is szakítani kíván jobboldali elődje eljárásával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.