A két ország hadseregei közti információmegosztási rendszer létrehozására irányuló paktumot pénteken tervezték megkötni, de Szöul az utolsó pillanatban az aláírás elhalasztását kérte, miután Dél-Koreában komoly társadalmi-politikai ellenérzéseket váltott ki, hogy a kormány az ország korábbi gyarmattartójával és annak hadseregével akar együttműködésre lépni.
A külügyminisztériumot, a védelmi minisztériumot és az elnöki hivatalt is érintő botrányt többek között az okozta, hogy a szöuli kabinet titokban, a parlament és a társadalom tájékoztatása nélkül akarta aláírni a szerződést.
Az elnöki szóvivő közölte, hogy az ügyben az elnöki hivatal vizsgálatot indított, amely két-három napig fog tartani. „Kivizsgáljuk a szabálytalanság okát” – mondta.
Ezzel párhuzamosan szerdán Kim Szung Hvan külügyminiszter befolyásos kormánypárti és ellenzéki képviselőket keresett fel, hogy megszerezze támogatásukat a szerződés aláírásához.
A decemberben esedékes elnökválasztás közeledtével ugyanakkor egyelőre kérdéses a paktum sorsa. A kormánypárt felszólította Ri Mjong Bak elnököt, hogy hagyja utódjára a megállapodás aláírását, míg az ellenzék annak elvetését követeli.
Habár Japán és Dél-Korea az Egyesült Államok katonai szövetségese, és számos közös biztonsági kihívással (Észak-Korea rakétaprogramja, a kínai hadsereg modernizációja) néznek szembe, az 1910 és 1945 közötti japán gyarmatosítás okozta történelmi sebek, illetve a Dokdo-szigeteket érintő területi vita miatt az együttműködés nehézkes közöttük.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére