Komoly lépések az adócsalók ellen

Új EU-s szabályokat javasolt az Európai Bizottság szerdán annak érdekében, hogy az unió területén fokozzák a fellépést a pénzügyi csalásokat elkövetők ellen.

HF
2012. 07. 11. 21:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az irányelvjavaslat részleteit Viviane Reding igazságügyi és Algirdas Šemeta adóügyi biztos ismertette szerdán, a testület szokásos heti ülését követően. A jogszabály az uniós költségvetést is érintő pénzügyi bűncselekmények elkövetőinek felelősségre vonását harmonizálná uniós szinten, megszüntetve azt a lehetőséget, hogy az elkövetők kihasználják a nemzeti jogrendszerek közti különbségeket, például hogy egyes EU-tagállamokban csak pénzbírság jár olyan csalásért, amelyet máshol börtönnel sújtanak.

Egységes szabályozás

A jogszabály a témába vágó bűncselekmények közös definiálását, illetve a minimális büntetés mértékét is magában foglalná. Viviane Reding a javaslatot bemutatva azt hangsúlyozta, hogy az unióban élő adófizetők pénzének maximális védelmet kell biztosítani, Algirdas Šemeta pedig úgy fogalmazott, hogy a csalók nem menekülhetnek meg a felelősségre vonás alól pusztán csak földrajzi pozíciójuk okán.

A bizottság emlékeztetett arra is, hogy az uniós büdzsé 90 százalékát a tagországok költik el. Tavalyelőtt EU-szerte összesen 600 csalásgyanús esetet vizsgáltak uniós pénzekre vonatkozóan, és a tagországok beszámolói alapján a csalásokban érintett összeg eléri a 600 millió eurót.

Többmilliárdos kiesést jelent az adóelkerülés

Az adóelkerüléssel és adócsalással foglalkozott az Európai Parlament gazdasági és monetáris bizottsága is. A képviselők megszavazták azt a jelentéstervezetet, amely „az adóelkerülés és az adócsalás, valamint a kettős nem adózás lehetőségét minimálisra csökkentve egyértelműen szabályozza a kamat- és jogdíjfizetések közös adózási rendszerét” – jelezte közleményben Pelczné Gáll Ildikó, a dokumentum EP-bizottsági felelőse.

Emlékeztetett rá, hogy „a legfrissebb becslések szerint az adókijátszás és az adóelkerülés összességében hárommilliárd euró bevételkiesést jelent az Európai Unió kormányai számára”. A jelentésben a közlemény szerint „kiemelt szerepet kapott az a szemlélet, miszerint nem fordulhat elő, hogy valaki hibrid eszközök alkalmazásával vagy éppen jogosulatlan adókedvezmények igénybevételével mentesülni tudjon az adófizetés alól”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.