Legalizálnák a ciszjordániai vadtelepeket

Legalizálják a Ciszjordániában létesült több tucat zsidó vadtelepet – ezt javasolja most közzétett jelentésében a Benjámin Netanjahu kormányfő által kijelölt háromtagú bizottság.

2012. 07. 09. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jogászok, akik élén Edmund Lévi, a legfelső bíróság volt bírója áll, január végén kaptak megbízást a telepek jogi státusának vizsgálatára és ajánlások előterjesztésére. A 89 oldalas jelentés szerint a vadtelepek a kormány beleegyezésével létesültek, így „a telepesek feltételezhették, hogy a hatóságok jogszerűen cselekszenek” – hangzott el az izraeli közrádióban. Alan Baker bizottsági tag szerint e telepek azért nem kapták meg az engedélyt, mert a kormányilletékesek nemzetközi nyomásra befagyasztották a jóváhagyásokat. Mint mondta, a testület úgy véli, hogy e jóváhagyási folyamatot teljessé kell tenni.

Baker azt is közölte, hogy a bizottság szerint Izraelnek joga van telepeket létesíteni a Jordán nyugati partján, mert az „nem megszállt terület” – nem lévén szuverén hatalma –, Izrael „nem megszálló hatalom”, és nemzetközi jogi szempontból a telepépítés nem illegális. A nemzetközi közösség vitatja ezt, és a telepek létét az izraeli–palesztin békefolyamat akadályának tekinti. Izrael az 1967-es háborúban szerezte meg Ciszjordániát Jordániától, amely 1948-ban kebelezte be azt a nemzetközi közösség nagy része által el nem ismert lépéssel. Jordánia 1988-ban lemondott a területre vonatkozó minden követelésről.

A rádió azt is idézi a bizottsági dokumentumból, hogy a különböző izraeli kormányok „teljes rosszhiszeműséggel jártak el, azt állítva egyfelől, hogy a telepek illegálisan épültek, másfelől bátorítva azok építését”. E vadtelepek, amelyek köztulajdonban lévő vagy palesztinoktól megvásárolt földeken épültek, „legalizálhatók anélkül, hogy a kormánynak újabb döntést kellene hoznia, mert a (kormány) beleegyezésével és bátorítására épültek”. A jelentés szerint a zsidóknak „joguk van megtelepedni bárhol Ciszjordániában, különösen azokon a helyeken, amelyek Izrael ellenőrzése alatt maradtak a Palesztin Hatósággal kötött egyezmények értelmében”.

Talia Szasszon jogász, aki 2004-ben Ariel Saron akkori miniszterelnök felkérésére jelentést készített a vadtelepekről, bírálja a mostani dokumentumot. „Ezt a jelentést nem fogadhatja el a kormány, mert egyáltalán nem veszi figyelembe a legfelső bíróság több döntését, amely testület egyedül illetékes Ciszjordánia jogi státusának meghatározásában” – mondta a jogásznő a rádiónak. A legfelső bíróság nemrég elrendelte egy vadtelep, a palesztin magánföldön épült Ulpana lebontását és kiürítését július 1-jéig. Ez végül – a telepeslobbi ellenállásának leküzdésével, miután a kneszetben a képviselők nagy többsége elutasította a keményvonalas törvényhozók javaslatát – meg is történt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.