Az indiai Mohandász Karamcsand Gandhi (Mahátma Gandhi), az izraeli Golda Meir, a dél-afrikai Nelson Mandela, az egyiptomi Gamal Abden-Nasszer és a kínai Mao Ce-tung bronzszobra csatlakozik a már ott álló francia Jean Jaureséhez és Charles de Gaulle-éhoz, a brit Winston Churchilléhez, az amerikai Franklin Delano Rooseveltéhez és az orosz Vlagyimir Iljics Leninéhez – jelentette be a montpellier-i agglomeráció vezetése.
A tíz szobor felállításának terve felett a 2010-ben elhunyt polgármester és regionális tanácsi vezető, a szocialista Georges Freche bábáskodott. A városvezető jeles személyiségek szobrának felállításával kívánt történelmi „átjárót” nyitni. A tervet azonban soha nem fogadták kitörő örömmel, sőt vitákat váltott ki a városban. 2010-ben az Európai Parlament hetvenfős csoportja, közöttük Vytautas Landsbergis volt litván államfő petíciót intézet Montpellier vezetéséhez, kérve, távolítsák el a térről Lenin szobrát, amely szerintük sértés a szovjet megtorlások áldozataival szemben.
Ezúttal Mao a viszály almája, valamint az, hogy szükség van-e ilyen válságos időkben ilyen költséges beruházásokra. Languedoc-Roussilon régió tanácsának új, szintén szocialista elnöke, Jean-Pierre Moure azonban vállalja Freche örökét. „Ezek a szobrok nem az egyének dicsőítését szolgálják, akik között egyeseknek árnyoldaluk is van. Ezek a személyiségek a XX. század főbb politikai ideológiáit jelképezik” – fejtette ki Jean-Pierre Moure a városi újságban.

Erre nagyon ráfázhat Magyar Péter, újabb ügyekben jelentették fel