„Semmi sem ingathatja meg Kína eltökéltségét arra, hogy megvédje területének szuverenitását” – szögezte le közleményében Hung Lej, a külügyminisztérium szóvivője, megerősítve, hogy a Tiaojü-szigetek (japánul Szenkaku-szigetek) és a hozzá kapcsolódó szigetecskék Kína „területének szerves részét képezik ősidők óta”.
A lakatlan szigetekről folyó vita az utóbbi időben egyre élesebb, különösen, hogy Noda Josihiko miniszterelnök közölte, fontolóra veszik a szigetek nagyobb részének állami kézbe vételét.
A Hszinhua hírügynökség pénteken két kommentárt is közölt a kérdésről. Ezekben azzal vádolta Japánt, hogy a „szigetek megkaparintására irányuló lépéseivel veszélyes útra tévedt”, s hozzáteszi: azzal, hogy katonai erővel fenyeget, Peking viszonválaszára kell számítania.
A jegyzetben a szerző az Egyesült Államok szemére hányja, hogy a kölcsönös védelmi szerződésre hivatkozással biztonsági garanciákat ígért Tokiónak arra az esetre, ha fegyveres támadás érné a szigeteket, amivel – véli a cikkíró – Washington megsérti a nemzetközi normákat. „Washington jobban tenné, ha szavát betartva őszintén az együttműködésre törekedne Pekinggel, ( ) ahelyett hogy beleüti az orrát más országok belügyeibe és a kétoldalú tengeri területi vitákat a maga érdekei szerint használja ki” – írta a Hszinhua hírügynökség.