Már megint azok a lakatlan szigetek

A kelet-kínai-tengeri vitatott szigetek kapcsán kezd ismét elmérgesedni a viszony Kína és Japán között.

LM
2012. 07. 27. 19:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Semmi sem ingathatja meg Kína eltökéltségét arra, hogy megvédje területének szuverenitását” – szögezte le közleményében Hung Lej, a külügyminisztérium szóvivője, megerősítve, hogy a Tiaojü-szigetek (japánul Szenkaku-szigetek) és a hozzá kapcsolódó szigetecskék Kína „területének szerves részét képezik ősidők óta”.

A lakatlan szigetekről folyó vita az utóbbi időben egyre élesebb, különösen, hogy Noda Josihiko miniszterelnök közölte, fontolóra veszik a szigetek nagyobb részének állami kézbe vételét.

A Hszinhua hírügynökség pénteken két kommentárt is közölt a kérdésről. Ezekben azzal vádolta Japánt, hogy a „szigetek megkaparintására irányuló lépéseivel veszélyes útra tévedt”, s hozzáteszi: azzal, hogy katonai erővel fenyeget, Peking viszonválaszára kell számítania.

A jegyzetben a szerző az Egyesült Államok szemére hányja, hogy a kölcsönös védelmi szerződésre hivatkozással biztonsági garanciákat ígért Tokiónak arra az esetre, ha fegyveres támadás érné a szigeteket, amivel – véli a cikkíró – Washington megsérti a nemzetközi normákat. „Washington jobban tenné, ha szavát betartva őszintén az együttműködésre törekedne Pekinggel, ( ) ahelyett hogy beleüti az orrát más országok belügyeibe és a kétoldalú tengeri területi vitákat a maga érdekei szerint használja ki” – írta a Hszinhua hírügynökség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.