Mint mondta, a Kína és Afrika közötti kapcsolat lehetőséget ad a fekete kontinens országainak számára, hogy változatossá tegyék gazdaságukat, munkahelyeket teremtsenek, fejlesszék az egészségügyi ellátást és az oktatást. A felek viszonyát az egyenlőségre és a kölcsönös előnyökre alapozott kapcsolatként jellemezte, amely hozzájárul a világgazdasághoz egy olyan időszakban, amikor hagyományos motorjait a visszaesés jellemzi – tette hozzá.
Az ENSZ főtitkára három terület fejlesztését vetette fel a fórum résztvevői előtt. Egyrészről azokat a kereskedelmi és infrastrukturális területeket említette, amelyek a nők és a gyerekek javát, életkörülményeit szolgálják, hozzáfűzve hogy az ENSZ Millenniumi Fejlesztési Céljainak szem előtt tartása mellett az országok nem feledkezhetnek meg a szegénység folyamatos felszámolására tett ígéretekről.
Több képzett ember kell
Ban külön is kiemelte, hogy Afrikának meg kell erősödnie és meg kell erősítenie a kontinens „tudásbeli képességét”, vagyis növelnie kell képzett szakembereinek számát. „Afrika nem csak a támogatás és a kereskedelmi lehetőségek forrásaként tekint Kínára” – jegyezte meg, utalva arra hogy Peking afrikaiak ezreinek képzésében vett már részt, szakértők, önkéntesek és üzletemberek tömegét küldte a kontinensre.
A nemzetközi szervezet főtitkára harmadikként a zöldgazdaság építését hangsúlyozta mint a fejlesztési stratégiák fontos elemét. Ez ugyanis hatással van a közegészségügyre, a környezetre, az emberek jólétére, csökkenti az éghajlatváltozásból eredő kockázatokat.
A 2000-ben életre hívott Kína–Afrika Együttműködési Fórum kétévente tartandó rendezvényén összesen ötven ország képviselteti magát. Jelen van Dél-Afrika, Benin, az Egyenlítői-Guinea, Dzsibuti, Niger és Elefántcsontpart elnöke, néhány állam kormányfője, továbbá számos ország külügyminisztere és az Afrikai Unió elnöke.