Megtisztították a terepet a reformok előtt

Az elszegényedett Észak-Korea gazdasági reformokat sürget.

TL
2012. 07. 20. 11:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kabinet külön irodát hozott létre, hogy visszavegye a hanyatló gazdaság ellenőrzését az előd, Kim Dzsong Il idején az országot irányító hadseregtől – számolt be egy neve elhallgatását kérő, Phenjannal és Pekinggel egyaránt jó kapcsolatokat ápoló diplomáciai forrás.

Az illetékes elmondta továbbá, az észak-koreai kormány „politikai bizottságot” állított fel, amelynek feladata, hogy átvegye a 1,2 milliós hadseregtől az 1990-es évek óta vánszorgó gazdaság irányítását. „Korábban a kormánynak nem volt beleszólása gazdasági kérdésekbe, a hadsereg irányította a gazdaságot, de ez most változni fog.„ Kim Dzsong Un ezen kívül a Koreai Munkapárton belül egy „gazdasági reformcsoportot” is felállított, amely az agrár- és a gazdasági reformokat felügyeli – mondta az illetékes, hozzátéve, hogy Észak-Korea Kína tapasztalatait kívánja átvenni.

Jelentős változások elé néz az ország

Ri Jong Ho tábornok és szövetségeseinek bukása lehetővé teszi az új vezető és nagybátyja, a Kim dinasztiába beházasodott és szürke eminenciásnak tekintett Dzsang Szong Tek számára, hogy megpróbálja a romjaiban heverő gazdaság megmentését és megakadályozza a rendszer összeomlását.

A reformok Észak-Korea legutóbbi évtizedeinek legjelentősebb változásait jelenthetik. A piacgazdaság felé történő nyitások korábban sikertelenek voltak: legutóbb a nemzeti valuta leértékelése, ami 2009-ben a vezetők haragját váltotta ki és a feltételezhetően emiatt végezték ki a terv „atyját”.

A hivatalából elmozdított Ri Jong Ho tábornok a leglelkesebb támogatója volt Kim Dzsong Il „mindent a hadseregnek„ politikájának – nyilatkozta a brit hírügynökségnek az illetékes, utalva arra, hogy Kim Dzsong Un apja idején a nukleáris törekvések miatt az ország még jobban elszigeteltségbe süllyedt, nőtt a szegénység és a politikai elnyomás. Mint mondta, a legnagyobb gondot az jelentette, az idősebb Kim ellenezte, hogy a kormány átvegye a hadseregtől a gazdaság irányítását.
A KNCA hivatalos észak-koreai hírügynökség betegséggel indokolta Ri tábornok felmentését. Ri Kim Dzsong Il közeli munkatársa volt, apja az államalapító Kim Ir Szen oldalán harcolt a japánok ellen.
Kim Dzsong Unt, aki már a Koreai Munkapárt vezetője és a Nemzetvédelmi Bizottság első titkára, a héten marsalli rendfokozatot kapott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.