A kabinet külön irodát hozott létre, hogy visszavegye a hanyatló gazdaság ellenőrzését az előd, Kim Dzsong Il idején az országot irányító hadseregtől – számolt be egy neve elhallgatását kérő, Phenjannal és Pekinggel egyaránt jó kapcsolatokat ápoló diplomáciai forrás.
Az illetékes elmondta továbbá, az észak-koreai kormány „politikai bizottságot” állított fel, amelynek feladata, hogy átvegye a 1,2 milliós hadseregtől az 1990-es évek óta vánszorgó gazdaság irányítását. „Korábban a kormánynak nem volt beleszólása gazdasági kérdésekbe, a hadsereg irányította a gazdaságot, de ez most változni fog.„ Kim Dzsong Un ezen kívül a Koreai Munkapárton belül egy „gazdasági reformcsoportot” is felállított, amely az agrár- és a gazdasági reformokat felügyeli – mondta az illetékes, hozzátéve, hogy Észak-Korea Kína tapasztalatait kívánja átvenni.
Jelentős változások elé néz az ország
Ri Jong Ho tábornok és szövetségeseinek bukása lehetővé teszi az új vezető és nagybátyja, a Kim dinasztiába beházasodott és szürke eminenciásnak tekintett Dzsang Szong Tek számára, hogy megpróbálja a romjaiban heverő gazdaság megmentését és megakadályozza a rendszer összeomlását.
A reformok Észak-Korea legutóbbi évtizedeinek legjelentősebb változásait jelenthetik. A piacgazdaság felé történő nyitások korábban sikertelenek voltak: legutóbb a nemzeti valuta leértékelése, ami 2009-ben a vezetők haragját váltotta ki és a feltételezhetően emiatt végezték ki a terv „atyját”.
A hivatalából elmozdított Ri Jong Ho tábornok a leglelkesebb támogatója volt Kim Dzsong Il „mindent a hadseregnek„ politikájának – nyilatkozta a brit hírügynökségnek az illetékes, utalva arra, hogy Kim Dzsong Un apja idején a nukleáris törekvések miatt az ország még jobban elszigeteltségbe süllyedt, nőtt a szegénység és a politikai elnyomás. Mint mondta, a legnagyobb gondot az jelentette, az idősebb Kim ellenezte, hogy a kormány átvegye a hadseregtől a gazdaság irányítását.
A KNCA hivatalos észak-koreai hírügynökség betegséggel indokolta Ri tábornok felmentését. Ri Kim Dzsong Il közeli munkatársa volt, apja az államalapító Kim Ir Szen oldalán harcolt a japánok ellen.
Kim Dzsong Unt, aki már a Koreai Munkapárt vezetője és a Nemzetvédelmi Bizottság első titkára, a héten marsalli rendfokozatot kapott.