A tüntetők a katonai diktatúra elleni 1962-es diáktüntetés leverésének 50. évfordulójáról akartak megemlékezni. A hatóságok, igyekezvén megakadályozni a megemlékezést, pénteken kéttucatnyi diákot őrizetbe vettek. A katonai junta megszűnése, 2011 márciusa óta nem volt ilyen tömeges letartóztatás Mianmarban.
Egy kormányilletékes közölte szombaton, hogy az egyetemistákat elengedték. A 88-as Nemzedék nevű diákmozgalom egyik vezetője, Zav Min megerősítette, hogy Rangunban szabadon bocsátottak négy diákvezetőt, s úgy tudja, hogy a másutt őrizetbe vett diákokat is szabadlábra helyezték.
Ko Ko Gyi diákvezér azzal vádolta a hatóságokat, hogy „visszaléptek” a demokratizálási folyamatban, és az ok nélküli letartóztatásokkal nemcsak „a kormány tekintélyének”, hanem „a nemzeti kiengesztelődésnek” is kárt okoztak.
A tüntetők az őket fényképező nagyszámú civil ruhás rendőr jelenléte ellenére gyűltek össze a 88-as Nemzedék székháza előtt. Az elnevezés az 1988-ban véresen levert diáktüntetésre emlékeztet.
1962. július 7-én a hadsereg vérbe fojtotta azt a ranguni egyetemen tartott diáktüntetést, amely a röviddel korábban katonai puccsal hatalomra jutott Ne Vin tábornok ellen irányult. Több tucat diákot megöltek. Másnap a junta felrobbantotta a diákmozgalom székházát. A következő években a diákok újra meg újra tüntettek a katonai diktatúra ellen.

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?