Megtorpant a demokratizálási folyamat?

Több mint háromszázan tüntettek szombaton Mianmar korábbi fővárosában, Rangunban.

NT
2012. 07. 07. 15:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tüntetők a katonai diktatúra elleni 1962-es diáktüntetés leverésének 50. évfordulójáról akartak megemlékezni. A hatóságok, igyekezvén megakadályozni a megemlékezést, pénteken kéttucatnyi diákot őrizetbe vettek. A katonai junta megszűnése, 2011 márciusa óta nem volt ilyen tömeges letartóztatás Mianmarban.

Egy kormányilletékes közölte szombaton, hogy az egyetemistákat elengedték. A 88-as Nemzedék nevű diákmozgalom egyik vezetője, Zav Min megerősítette, hogy Rangunban szabadon bocsátottak négy diákvezetőt, s úgy tudja, hogy a másutt őrizetbe vett diákokat is szabadlábra helyezték.

Ko Ko Gyi diákvezér azzal vádolta a hatóságokat, hogy „visszaléptek” a demokratizálási folyamatban, és az ok nélküli letartóztatásokkal nemcsak „a kormány tekintélyének”, hanem „a nemzeti kiengesztelődésnek” is kárt okoztak.

A tüntetők az őket fényképező nagyszámú civil ruhás rendőr jelenléte ellenére gyűltek össze a 88-as Nemzedék székháza előtt. Az elnevezés az 1988-ban véresen levert diáktüntetésre emlékeztet.

1962. július 7-én a hadsereg vérbe fojtotta azt a ranguni egyetemen tartott diáktüntetést, amely a röviddel korábban katonai puccsal hatalomra jutott Ne Vin tábornok ellen irányult. Több tucat diákot megöltek. Másnap a junta felrobbantotta a diákmozgalom székházát. A következő években a diákok újra meg újra tüntettek a katonai diktatúra ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.