Megjelent az elnök legújabb életrajza. A Barack Obama: The Story szerzője, David Maraniss annak ellenére is tud újat mondani, hogy az Egyesült Államok jelenlegi elnökéről már számtalan írás megjelent. A The Washington Post újságírója minden részletnek alaposan utánajárt, és megállapította, hogy az elnök és más biográfusok által korábban tényként tálalt adatok egy része inkább „mítosz, nem az igazság”.
Obama többször beszélt például egyik atyai nagyapjáról, a kenyai Hussein Onyangoról, akit elmondása szerint a Mau Mau felkelés során elfogtak és megkínoztak a britek. A történetet még konzervatív ellenfelek is felhasználták, Newt Gingrich egyenesen ebből az epizódból vezette le Obama „kapitalizmusellenes” világszemléletét. Maraniss azonban semmiféle bizonyítékot nem talált a kínzásra, véleménye szerint az egész eset „valószerűtlen”. A biográfus szerint az elnök azon állítása sem igaz, hogy indonéziai mostohaapját, Soewarno Martodihardjót holland katonák ölték meg a szabadságharc során.
Maraniss más érdekességekre is rávilágít. Obama jelöltségének és politikai filozófiájának egyik alapját fekete édesapja és fehér édesanyja kapcsolata jelentette. A leendő elnök egyik 2008-as beszédében egy egymást szerető, ám nehéz körülmények közt élő párról beszélt, akik „hittek abban, hogy Amerikában fiuk azzá válhat, amivé csak szeretne”. Az életrajz szerint azonban az idősebb Obama közeli barátai sem tudtak Ann Dunhamről (az elnök édesanyjáról), sem annak terhességéről, ez a tény pedig nem éppen ideális kapcsolatot feltételez. A felek házasságáról egyedül a válási papírokban talált említést a szerző, ráadásul azt is kiderítette, valószínűleg Dunham hagyta ott férjét, és nem fordítva, ahogy azt az Obama-önéletrajz állította.
Az elnök legfrissebb életrajza ezeken a „nagy leleplezéseken” kívül számtalan érdekes részletet is tartogat. Kiderül például, a fiatal Obama a szegfűszeggel ízesített cigarettát és a Brut parfümöt részesítette előnyben, gyakran egész nap csak müzlit evett, és nagy nőcsábász hírében állott. Az egyik közreadott dokumentumból az is kiderül, a nyolcéves, harmadikos „Barry” már korán óriási ambíciókat táplált. „A nevem Barry, édesanyám a példaképem, közel lakom az iskolához. Egy nap szeretnék elnök lenni” – írta Obama egyik fogalmazásában.
(The Telegraph, telegraph.co.uk)

Jön a lehűlés, nulla fok is lehet!