Moszkva vétózza a nyugati határozatot

Moszkva ellenzi az ENSZ BT négy tagállama által javasolt, Damaszkusznak ultimátumot szabó határozattervezetet, és azt meg fogja vétózni.

MD
2012. 07. 12. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz diplomata szerint a céljával ellenkező hatást válthat ki az, hogy az Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia és Németország az ENSZ szíriai megfigyelőcsoportja küldetésének meghosszabbítását összekötné a világszervezet alapokmányának VII. fejezetére való utalással.

Ennek alapján diplomáciai és gazdasági szankciókat vezetnének be, és katonai intervenciót is kilátásba helyeznének abban az esetben, ha a szíriai kormányzat tíznapos határidőn belül nem hagyna fel a nehézfegyverek alkalmazásával a lázadók kezén lévő városok ellen, és nem vonná vissza fegyveres erőit az említett körzetekből.

Moszkva szerint egyoldalú

Gatyilov szerint ezzel a határozattal automatikusan „eltemetnék” az ENSZ-missziót. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a nyugati BT-tagállamok terve kiegyensúlyozatlan, mert csak a szíriai kormányzat kötelezettségvállalásainak teljesítését írja elő, és egy szó sem esik benne az ellenzék kötelezettségeiről. „Ezért azt gondoljuk, hogy a határozattervezet nem felel meg sem a genfi nyilatkozat szellemiségének, sem Kofi Annan béketerve tartalmának, és számunkra elfogadhatatlan” – mondta.

A Ria Novosztyi hírügynökség emlékeztet arra, hogy Moszkva olyan határozattervezetet dolgozott ki az ENSZ BT számára, amely a szíriai megfigyelők mandátumát három hónappal hosszabbítaná meg. Az orosz külügyminiszter-helyettes szerint szükség van a megfigyelők munkájára, mert távozásuk esetén nehezebb lenne a békés politikai rendezésre való áttérés.

Köti az ebet a karóhoz

A Phnompenben tartózkodó Hillary Clinton amerikai külügyminiszter csütörtökön kijelentette, hogy az Egyesült Államok továbbra is az ENSZ-nek és az Arab Liga szíriai különmegbízottjának, Kofi Annannak a béketervét támogatja. Felszólította Oroszországot, hogy hagyja jóvá az erre vonatkozó határozatot.

Ezt tartalmazza a VII. fejezet:

Az ENSZ alapokmányának VII. fejezete szabályozza a béke veszélyeztetése, a béke megszegése és támadó cselekmények esetén való eljárást. Ennek 41. cikkelye szerint a fegyveres erők felhasználásával nem járó rendszabályoknak tekinthetőek a gazdasági kapcsolatok, a vasúti, tengeri, légi, postai, távírói, rádió- és egyéb forgalom teljes vagy részleges felfüggesztése, valamint a diplomáciai kapcsolatok megszakítása.

A 42. cikkely azonban kimondja: „Ha a Biztonsági Tanács úgy találja, hogy a 41. cikkelyben említett rendszabályok elégtelenek vagy elégteleneknek bizonyulnak, úgy légi, tengeri és szárazföldi fegyveres erők felhasználásával olyan műveleteket foganatosíthat, amelyeket a nemzetközi béke és biztonság fenntartásához vagy helyreállításához szükségesnek ítél. Ezek a műveletek az Egyesült Nemzetek tagjainak légi, tengeri és szárazföldi hadereje által foganatosított felvonulásából, zárlatból vagy egyéb műveletekből is állhatnak.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.