Az Obama-kormányzat feladta a szíriai konfliktus diplomáciai megoldására irányuló erőfeszítéseit, ehelyett növeli a lázadóknak nyújtott támogatást, és megkettőzte erőfeszítésit, hogy a hasonló gondolkodású országokkal koalícióra lépve erőszakkal döntse meg Bassár al-Aszad rendszerét – írta vasárnapi számában a The New York Times.
Az amerikai hivatalos forrásokra hivatkozó lap szerint a washingtoni kormány – miután az ENSZ Biztonsági Tanácsában csütörtökön orosz–kínai vétón elbukott a nyugatiak határozattervezete – török és izraeli partnereivel egyeztet arról, hogyan kellene előidézni a szíriai rezsim összeomlását. Leon Panetta amerikai védelmi miniszter hamarosan Izraelbe látogat, alig néhány nappal az után, hogy Tom Donilon, Barack Obama elnök nemzetbiztonsági tanácsadója egyeztetett a zsidó állam vezetőivel.
Naponta egyeztetnek
A Fehér Házban naponta tartanak magas szintű tanácskozást a lehetséges forgatókönyvekről. Egyebek között arról, hogy hogyan lehetne bebiztosítani a szíriai vegyifegyver-készleteket és hogy mivel lehetne eltéríteni a szemben álló feleket a tömeges atrocitásoktól. A lap szerint a folyamatos washingtoni konzultációk az jelzik, hogy a szíriai helyzet igen komolyra fordult, miután már egy hete heves harcok folynak Damaszkuszban, és egy pokolgépes merényletben meghalt Aszad biztonsági rendszerének több vezetője.
Egy névtelenül nyilatkozó amerikai illetékes szerint Washington a kétoldalú konzultációk során értésre adta: ellenzi, hogy Izrael támadást intézzen a szíriai vegyifegyver-készletek ellen, mert egy ilyen akció alkalmat szolgáltatna Aszadnak arra, hogy támogatókat mozgósítson az izraeli beavatkozás ellen. Az Egyesült Államok továbbra sem kíván fegyvert szállítani a lázadóknak – akiknek beszerzéseit török, szaúdi és katari források fedezik –, viszont kész kommunikációs eszközökkel és kiképzéssel, esetleg hírszerzési adatok megosztásával támogatni őket.
Beavatkoznának a „héják”
A lap szerint a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) emberei Dél-Törökországban már több hete segédkeznek abban, hogy megállapítsák: a szíriai felkelők mintegy 100 szervezetéből melyek juthatnak fegyverhez. E csoportok közül ugyanis több gyaníthatóan kapcsolatban áll az al-Kaida terrorszervezettel. „Az Aszad-rezsim szabályozott lebontására törekszünk” – jelentette ki Andrew J. Tabler, a washingtoni Közel-keleti Politika Intézetének Szíria- szakértője. Tabler ugyanakkor elismerte, hogy a „szabályozott lebontás” során bármi megtörténhet.
A republikánusok „héjái” régóta katonai beavatkozást sürgetnek Obamánál, Mitt Romney, az ellenzéki párt elnökjelölti posztjának várományosa pedig a szíriai ellenzék felfegyverzése mellett foglalt állást. Az elnök ehelyett arra törekszik, hogy az ENSZ-ben az Egyesült Államok mellé állítsa Oroszországot és hogy a Biztonsági Tanács közösen szólítsa fel távozásra Aszadot.
Amerikai kormányzati források szerint a szíriai lázadókkal tárgyalások folynak az átmenetről, egyebek között arról, hogy Aszad bukása után állítsanak fel ideiglenes kormányt, amelyben egyaránt képviselethez jutnának az egymással szemben álló vallási közösségek – az alaviták, a szunniták és a keresztények – képviselői. Washingtoni kormányzati szakemberek attól tartanak, hogy a kormányzat összeomlása akár Szíria széthullásához és elhúzódó háborúhoz vezethet az ország területén.
Menekültek és rendőrök csaptak össze
Életkörülményeikkel elégedetlen szíriai menekültek tiltakoztak dél-törökországi táborokban, és tüntetéseik összetűzésekké fajultak a török rendőrökkel vasárnap, akik könnygázzal válaszoltak a kődobálásra – közölték hivatalos török források. Két menekülttáborban voltak tüntetések abból a tízből, amelyet a török hatóságok felállítottak a szíriai határ mentén, hogy fogadják a szíriai erőszakcselekmények elől menekülőket – mondta egy török illetékes. „Ezek az összecsapások az utóbbi hónapok leghevesebbjei közé tartoztak” – tette hozzá. Eddig már 40 ezernél több szíriai menekült el otthonából Törökországba.
Hasonló demonstráció volt Islahiye táborában, Öncüpinartól mintegy 90 kilométerrel nyugatra, Gaziantep tartományban is. „Nincs vizünk. Kártyát adnak, hogy azzal vásároljunk, de nekünk pénz kell, fegyverek kellenek, hogy odaadhassuk azokat harcosainknak” – bosszankodott egy menekült, Ahmed Abbász az öncüpinari táborban. A szíriai lázadók vasárnap reggel elfoglalták az Öncupinarral szemben, a határ túloldalán lévő asz-Szaláma határállomást.
Rakétákat helyezett el Törökország a közös határon
Törökország több föld-levegő rakétát telepített a Szíriával közös határra – jelentette vasárnap egy török hírügynökség. Az Anadolu Ajansi értesülése szerint aznap rakétahordozó járművekből és csapatszállító gépkocsikból álló konvoj érkezett az ország délkeleti részében fekvő Mardin városba. A harci eszközöket a határ mentén állomásozó katonai egységek között fogják elosztani – közölte helyi katonai forrás a hírügynökséggel.
Az utóbbi napokban szíriai felkelők a hét közül három átkelőállomást elfoglaltak a török–szíriai határon. Az ellenzékkel szembeni brutális szíriai fellépés nyomán megromlott Ankara és Damaszkusz viszonya. A török miniszterelnök több ízben lemondásra szólította fel a szíriai elnököt.
Az arab ország elhagyására kérte Olaszország állampolgárait
Olaszország nyomatékosította vasárnap azt a kérését, hogy állampolgárai hagyják el Szíriát „a biztonsági helyzet folyamatos romlása miatt”. A római külügyminisztérium már a múlt héten figyelmeztette állampolgárait, hogy ne utazzanak az arab országba, aki pedig ott tartózkodik, lehetőség szerint hagyja el Szíriát. Olaszország márciusban zárta be damaszkuszi nagykövetségét.
Összecsapások Aleppóban
Vasárnap reggel jelentették hírügynökségek szemtanúkra, aktivistákra és a felkelők egy parancsnokára hivatkozva, hogy felkelők hadműveletet indítottak a kormányerők ellen az ország északi részén lévő Aleppó városban és hogy a kormányhadsereg harci helikopterekről támadja a felkelők állásait Damaszkusz több negyedében.
A Szíria legjelentősebb kereskedelmi és ipari városának számító Aleppóban már három napja folynak harcok, de a felkelők most megtámadták a hadsereg fő bázisát – közölte a felkelőparancsnok. Damaszkuszban és Aleppóban koncentrálódik a szíriai elit – amely sokat köszönhet Aszad elnöknek –, valamint régi kereskedőcsaládok és a kisebbségek tagjai, mind olyan rétegek, amelyek sokat veszíthetnek azzal, ha az elnök rezsimje megbukik. Tüzérségi fegyverekkel, aknavetőkkel, valamint helikopterekről indított rakétákkal támadta a kormányhadsereg a Szíria keleti részén lévő Deir-ez-Zór város lakónegyedeit is szemtanúk szerint.
Vegyi fegyverek
Szíria ellenőrzése alatt tartja a vegyi fegyvereket – jelentette ki vasárnap egy magas rangú izraeli tisztviselő. Az izraeli hadsereg ettől függetlenül fontolóra vesz egy lehetséges támadást, megakadályozandó, hogy ezek a fegyverek, valamint a korszerű szíriai rakéták radikális elemek kezére kerüljenek – tette hozzá.