A román kormány a múlt hónapban sürgősségi rendeletben a bukaresti szenátusnak rendelte alá a British Council és a Goethe Intézet mintájára szervezett, a román kulturális külképviseleteket működtető intézetet, amely korábban az Elnöki Hivatal égisze alatt tevékenykedett.
Átpolitizálás
Tomas Tranströmer svéd költő, a 2011-es irodalmi Nobel-díj kitüntetettje az elsők között írta alá a levelet, amikor azt június 28-án közzétették. Herta Müller román származású német regényíró, a 2009-es irodalmi Nobel-díj kitüntetettje szintén szerepel az aláírók között, akik közül a legtöbben svédek, de vannak finnek, dánok és norvégok is. A levél megkérdőjelezi a román kormánynak az intézet küldetésére és jogállására vonatkozó döntését, és tiltakozik „az ICR átpolitizálásának veszélye ellen”.
Cecilia Hansson aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy „a politikai osztály célba akarja venni a kultúrát”. „Tekintettel arra, ami Magyarországon történik, ez a demokrácia tiszteletben tartásának a kérdése” – hangsúlyozta. A levelet, amelyet a www.namninsamling.se internetes oldalon lehetett aláírni június 28. és július 2. között, hétfő este juttatják el a román hatóságokhoz.
Román művészek bírálata
A román művészek is határozottan bírálják azt, hogy az ICR feladata a jövőben „a nemzeti önazonosság megőrzése” lesz többek között a diaszpórában, ahelyett, hogy román művészeket népszerűsítene külföldön. Az ICR az utóbbi hét évben 300 román könyv lefordítását finanszírozta, rendezvényein pedig csak tavaly több mint kétmillió ember vett részt.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben