A szerda este kiadott közleményben az egyházak felszólították Viktor Janukovics államfőt, hogy emeljen vétót a főként az orosz nyelvet felértékelő törvény ellen – jelentette a Kathpress osztrák katolikus hírügynökség. A törvény „hatalmas konfliktusokhoz és az állam összeomlásához vezet” – írja többek közt Filaret kijevi pátriárka és Szvjatoszlav Sevcsuk kijev-halicsi nagyérsek, az Ukrán Görög Katolikus Egyház vezetője. Aláírták a levelet a római katolikus és a protestáns egyházak, valamint a muszlimok vezetői is.
Sevcsuk és az egyházak más képviselői már korábban is figyelmeztettek a törvény következményeire. A nagyérsek az időközben a nyelvtörvény miatt lemondott Volodimir Litvin házelnökhöz intézett levelében azt írta, hogy az akkor még tervezett jogszabály kárt okoz „az ukrán nyelv bevett, alkotmányos használatának”.
Tüntettek
Kijevben mintegy ezren tüntettek csütörtökön is az ukrán nyelv védelmében az államfő hivatalának közelében Kijevben. A tiltakozók – főleg diákok – ukrán népviseletbe öltözve érkeztek az „ukrán ház” elnevezésű kulturális és konferencia-központhoz (amely egykor Lenin-múzeum volt). Néhányan ukrán nemzeti zászlót lengettek, míg mások Ukrajna keleti és nyugati részére utalva azt skandálták: „Együtt a Kelet és a Nyugat”, illetve „Mondj nemet Ukrajna megosztására!” A parlamenti ellenzék hasonló megmozdulást tervezett az ukrán parlamenthez, ott azonban egyelőre kevesen gyűltek össze. Ennek ellenére jelentős volt a rendőrségi készültség a környéken.
Bővül a kisebbségek joga
Az ukrán parlamentben kedden elfogadott új nyelvtörvény megőrzi ugyan az ukrán „egyetlen államnyelv” státuszát, de kibővíti a nemzeti kisebbségek nyelvhasználati jogát. Egy adott közigazgatási egységen belül a kisebbségek hivatalosan is használhatják anyanyelvüket, ha arányuk eléri a 10 százalékot. A jogszabálynak köszönhetően az orosz nyelv Ukrajna 27 közigazgatási egysége közül 13-ban kaphat regionális státuszt, emellett Kárpátalján a magyar, a Krímben a krími tatár, Csernyivci megyében pedig a román nyelv emelkedhet regionális szintre. A többi nemzetiség kisebb közigazgatási egységekben használhatja majd hivatalosan anyanyelvét.
Janukovics kész aláírni
Az UNIAN ukrán hírügynökség szerdai értesülése szerint Viktor Janukovics államfő a heves tiltakozások ellenére is kész aláírni a vitatott törvényt. Volodimir Litvin parlamenti elnök ugyanakkor tiltakozásul a törvény elfogadása ellen benyújtotta lemondását. Döntését azzal indokolta, hogy őt és a népet félrevezették az új nyelvtörvénnyel. Távozását jelentette be Mikola Tomenko parlamenti alelnök, ellenzéki politikus is.