Senki nem felelős az évtized botrányáért?

Egymásra mutogatnak és elhárítják a felelősséget a Libor-botrány főszereplői a brit parlamentben rendezett meghallgatáson.

Kovács N. László
2012. 07. 17. 14:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jerry del Missier, a Barclays egyik vezető alkalmazottja ismét felfelé hárította a felelősséget, állítva, ő főnökétől, az azóta lemondott Bob Diamondtól kapott utasítást a Libor-árfolyam művi megváltoztatására. A sorsdöntő parancs 2008 októberében, a gazdasági válság csúcsán érkezett. Del Missier saját állítása szerint azért nem lepődött meg az illegális kérésen, mert úgy tudta, az végeredményben a Bank of Englandtől származik. „Mr. Diamond arról tájékoztatott, a bankot politikai nyomás éri, le kell vinnünk a Libor-árfolyamot, hogy egészségesnek mutassuk magunkat” – nyilatkozott a bankár a botrány kivizsgálására összehívott parlamenti bizottság előtt. Del Missier még tovább adva a felelősséget azt is elmondta, a Barclays belső ellenőrzési csoportja (melynek feladata a törvényesség megőrzése) is tudott az ügyletekről, mégsem tett semmit ellenük.

Lesújtó véleménnyel volt a Barclaysról Andrew Bailey, a pénzintézetek felügyeletéért felelős állami szervezet (FSA) vezető tisztviselője. „A bankkal komoly problémák voltak, melyek a vezetőség szemléletéből fakadtak. Szabályosan sportot űztek a szabályok kijátszásából, és minket, a hatóságot is félre akartak vezetni” – fogalmazott Bailey. A problémák olyan súlyossá váltak a Barclaysnál, hogy a szabályozó szerv áprilisban kénytelen volt levélben figyelmeztetni a pénzintézetet – Bailey szerint egyetlen más banknál sem kellett ilyen drasztikus módszerekhez folyamodni. Az FSA további hét pénzintézet ellen nyomoz a Libor-ügyben, árulta el a vezető tisztviselő.

A legnagyobb megdöbbenést mégis Mervyn King, a Bank of England kormányzójának nyilatkozata váltotta ki, aki arról beszélt, az általa irányított szervezet is csak két hete, gyakorlatilag az újságokból értesült a Barclays problémás ügyeiről. Az amerikai szövetségi bank (Fed) emberei már 2008-ban értesítették brit kollégáikat gyanús üzelmekről, a Bank of England azonban nem sokat kezdett az információval – továbbította azt a Brit Bankárok Szövetségének (BBA), és ezzel elintézettnek tekintette az ügyet. King visszatekintve már elismeri, többet kellett volna tennie, ám állítja, szervezete nem rendelkezik szabályozó hatáskörrel – így természetesen felelősség sem terheli. „Nem szeretnék senkit sem hibáztatni” – fogalmazott a kormányzó – ez pedig akár a meghallgatás és az egész botrány jelmondata is lehetne.

The Guardian (guardian.co.uk), The Telegraph (telegraph.co.uk)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.