A jelentés szerint a vízhez jutás alapvető és egyetemes jog. Az uniós képviselő-testület javaslatai között szerepel a világosabb árazási rendszer, a vízkezelés javítása, a víztakarékosság ösztönzése, például az efféle törekvések uniós anyagi támogatásával.
Takarékoskodás és újrahasznosítás
A téma plenáris vitájában felszólalt Tabajdi Csaba (MSZP), aki hangoztatta, hogy egyszerre kell takarékoskodni a vízzel és fokozni újrahasznosítását. Úgy véli, „a víz háztartási, mezőgazdasági és energetikai célú újrahasznosításával áttörést érhetünk el”. Jelezte: kezdeményezni fogja, hogy az EU külön támogatással ösztönözze a víz mezőgazdasági újrahasznosítását szolgáló beruházásokat.
Üdvözölte egyúttal Áder János köztársasági elnök arra vonatkozó kezdeményezését, hogy 2013-ban Magyarország vízgazdálkodással foglalkozó nemzetközi konferenciát rendezzen az ENSZ égisze alatt.
„Organikus vízgazdálkodási rendszer”
Felszólalt Szegedi Csanád (Jobbik) is, aki egyebek között arról beszélt, hogy a Kárpát-medencében „évszázadokon keresztül olyan organikus vízgazdálkodási rendszer alakult ki, amely tökéletesen megfelelne a jelenlegi európai kihívásoknak is. (…) Ennek a Kárpát-medencei vízgazdálkodásnak sajnálatos módon a trianoni békediktátummal vége szakadt, és most itt az Európai Unión belül lehetőség van talán újra ésszerűsíteni, újra működővé tenni.”