Védik a polgárokat a káros tartalmakkal szemben

Az internetes véleménynyilvánítás szabadságának biztosításáról és védelméről fogadott el határozatot az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa csütörtökön.

KG
2012. 07. 05. 19:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tanács mind a 47 tagállama által megszavazott határozat értelmében az online véleményszabadság mellett az internethez való hozzáférést is biztosítaniuk kell polgáraik számára a világ országainak.

„Ez az első ENSZ-határozat, amely megerősíti, hogy az emberi jogokat a digitális világban is ugyanolyan elkötelezettséggel kell védeni és támogatni, mint a fizikai világban” – mondta Eileen Donahoe, az Egyesült Államok képviselője. Tunézia követe azt hangsúlyozta, hogy az internet kulcsszerepet játszott az emberek mozgósításában országa tavalyi forradalma során.

Ha kell, Kína a Bloomberget is „elzárja”

A tanács két, az internetet részben cenzúrázó tagja, Kína és Kuba is támogatta a határozatot, de azzal kapcsolatos fenntartásaiknak is hangot adtak. Peking azt hangsúlyozta, hogy a felhasználókat meg kell védeni a „káros” tartalmaktól.

„Úgy gondoljuk, hogy az információ szabad áramlása és az információ biztonságos áramlása összefüggenek. Az internet gyors fejlődésével az online szerencsejáték, pornográfia, erőszak, csalás és hackelés növekvő veszélyt jelent a társadalom jogaira” – közölte Hszia Csing-ko (Xia Jingge), Kína képviselője.

A távol-keleti ország a felhasználók által „Nagy Tűzfalnak” hívott rendszerével szűri az internetes tartalmakat, s a vezetés által politikai vagy társadalmi szempontból nemkívánatosnak tartott oldalakat elzárja a kínai internetezők elől. Peking nemrég a Bloomberg amerikai hírügynökség oldalát blokkolta, miután az riportot közölt a kínai alelnök családjának anyagi helyzetéről.

Kuba: egyedül az USA ellenőrzi a világhálót

Donahoe elmondása szerint Kína „nehezen” vette rá magát a Svédország által kezdeményezett határozat elfogadására, de „az a tény, hogy utat találtak a részvételre, jelentős, fontos lépés”.

Havanna azt hozta fel, hogy a határozat szövege nem említi azt, hogy a világ lakosságának mindössze 30 százaléka fér hozzá a világhálóhoz. „A szövegben emellett nincs semmi az internet kormányzásáról sem, miközben mindannyian tudjuk, hogy ezt az eszközt egyetlen ország ellenőrzi világszerte, ami gátolja a szabad hozzáférést” a világhálóhoz – tette hozzá a kubai követ, vélhetően az Egyesült Államokra utalva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.