Tomislav Nikolić a hétfői találkozón sürgette a mielőbbi szerb kormányalakítást, a felhalmozódott gazdasági gondok megoldását, egy befektetésbarát üzleti környezet és új munkahelyek létrehozását. Gordon és Nikolić a koszovói helyzetet vitatta meg, amelynek kapcsán a szerb elnök elmondta: a Koszovóban jelen lévő nemzetközi szervezeteknek a Szerbia által is jóváhagyott felhatalmazás keretein belül kell tevékenykedniük, és szavatolniuk kell a terület minden állampolgárának biztonságát és jogait.
A szerb elnök hangsúlyozta: elfogadhatatlannak tartja, hogy „az utóbbi időben, láthatólag szándékos jelleggel, egyre gyakoribbak” Koszovóban az olyan összetűzések, amelyekben szerb állampolgárok sebesülnek meg vagy veszítik életüket. „Az ilyen bűntettek nem segítik elő a helyzet stabilizálását a régióban” – tette hozzá.
Nem várják Szerbiától, hogy ismerje el Koszovót
Az amerikai helyettes külügyi államtitkár előzőleg Dubrovnikban, a Croatia Summit elnevezésű délkelet-európai csúcstalálkozón felszólalva hangsúlyozta: sem az Egyesült Államok, sem az EU nem várja el Szerbiától, hogy hivatalosan ismerje el Koszovót. Belgrádnak azonban el kell fogadnia Koszovó fennállását jelenlegi határai között, és gyakorlati párbeszédet kell kezdenie volt tartományával, mert ez segíti elő európai integrációs törekvésének megvalósulását.
„Koszovó felosztása nem jöhet szóba” – jelentette ki az amerikai külügyi tisztségviselő. Arra utalt, hogy Koszovó Szerbiával határos északi részén mintegy 50-60 ezer szerb él egy tömbben, akik elutasítják a volt szerb tartomány függetlenségét és dacolnak a pristinai kormánnyal. Philip Gordon Ivica Dačićtyal, a kormányalakítással megbízott szocialista vezetővel is folytatott megbeszéléseket.
Szeretnék, ha a Washington által helyesnek tartott úton haladnának
A szerb sajtó azt írta, hogy Washington igyekszik nyomást gyakorolni Belgrádra, mert nem látná szívesen Ivica Dačićot az új szerb kormány élén. Az amerikai kormány állítólag azt szorgalmazza, hogy alakuljon nagykoalíció a Nikolić vezette Szerb Haladó Párt (SNS) és a Boris Tadić volt elnök vezette Demokrata Párt (DS) részvételével.
Az amerikaiak olyan kormányt szeretnének, amely az általuk helyesnek tartott úton halad, s nincsenek meggyőződve arról, hogy egy Dačić vezette kormány e szerint működne, mindenekelőtt azért, mert a szerb politikus közel áll Moszkvához, és állítólag már ígéreteket is adott az oroszoknak szerbiai üzleti érdekeikkel kapcsolatban – írta a Danas című belgrádi lap.