„Adott egy ember, majd kitalálunk hozzá egy bűnügyet”

Embertelen körülmények között tartják fogva a gyanúsítottakat Ukrajnában – írta pénteken a Korreszpondent ukrán hírportál.

WA
2012. 08. 10. 13:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Börtönöket Vizsgáló Nemzetközi Központ nevű szervezet adatai szerint Ukrajna 34 fogházában 33,5 ezer embert tartanak vizsgálati fogságban. Ezzel Ukrajna a harmadik helyen áll Európában, csak Oroszország és Törökország előzi meg, 111,2 ezer, illetve 64,9 ezer vizsgálati fogságban tartott személlyel.

A túlzsúfoltság miatt Ukrajnában a fogvatartottak többségére mindössze egy négyzetméter jut fejenként a fogdában, ami miatt felváltva alszanak az ágyakon, és naponta csupán egy órát tölthetnek a cellán kívül.

A Korreszpondent hetilap a legfrissebb számában megjelenő riportjából közölt részletet a hírportálján. Ebben példaként említi a 35 éves volt sportoló, Bogdan Hmelnyickij esetét, akit – miután autólopás gyanújával őrizetbe vették – négy évet töltött előzetesben, egy túlzsúfolt, dohányfüstös fogdában. Elmesélte, hogy heringszagtól bűzlött minden étel, amit elé tettek, mert soha ki nem mosott 40 literes hordókból osztották az adagokat, és a tartály alján ott úszkáltak az előző napi adagok maradékai, főként sózott haldarabkák. Négy év elteltével óvadék ellenében kiengedték a volt sportolót, aki még mindig várja ítéletét, közben viszont jogvédőként igyekszik elérni, hogy javuljanak a körülmények az ukrán fogházakban.

A hetilap szerint a fogdák zsúfoltságának oka részben a kisebb bűncselekményekkel szembeni indokolatlanul nagy törvényi szigor, másrészt pedig a teljesítménykényszer, ami miatt a rendvédelmi szervek – hogy minél jobb bűnüldözési statisztikát mutathassanak fel – csaknem minden gyanúsítottat őrizetbe vesznek, és minél tovább fogdában tartanak. Az előzetesből kiengedett minden egyes gyanúsított rontja ugyanis a statisztikájukat.

„Normális országokban működik az ártatlanság vélelme. Nálunk viszont a következő logika szerint gondolkodnak: adott egy ember, majd kitalálunk hozzá egy bűnügyet” – fejtette ki Hmelnyickij. Paradoxnak nevezte azt a helyzetet, hogy Ukrajnában az, aki talán ártatlan, lényegesen rosszabb körülmények között van az előzetesben, mint az, akit elítéltek, és már börtönben ül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.