Correa ezt azzal indokolta, hogy a brit kormány nem hajlandó menlevelet adni a férfinak, hogy szabadon távozhasson az Egyesült Királyságból. A latin-amerikai jog szerint egy ilyen esetben a nagykövetségnek otthont adó állam köteles biztosítani, hogy a menedékjogot kapó személy az azt megadó országba távozzon, Európában azonban ez nem így működik – állította az elnök egy rádióinterjúban.
Correa elmondta: a menedékjog megadása nem jelenti azt, hogy mindenben egyetért Assange-zsal. Állítása szerint azért döntött úgy, hogy védelmet ad az ausztrál állampolgárságú exhackernek, mert Svédország nem bizonyította, hogy nem adja ki Assange-t Amerikának. Lehetséges, hogy Assange bűncselekményt követett el, de tisztességes eljárást érdemel – közölte az ecuadori elnök.
Az Egyesült Államokban állítólag a WikiLeaks által kiszivárogtatott diplomáciai táviratok ügyében akarják felelősségre vonni Assange-t, s Correa szerint halálbüntetés vagy életfogytiglani börtön várna az ausztrálra. Svédország ezzel szemben szexuális bűncselekmények gyanújával akarja kihallgatni a férfit.
Julian Assange még június végén menekült a dél-amerikai ország londoni nagykövetségére, miután pár nappal korábban a brit legfelsőbb bíróság elutasította kiadatási ügyének újratárgyalását, így a WikiLeaks alapítója egy lépéssel közelebb került ahhoz, hogy a brit hatóságok kiadják Svédországnak, ahol szexuális bűncselekmények vádjával folyik ellene nyomozás.

Összeül a mai napon a Nemzetbiztonsági Bizottság