Ezt a törekvést szolgálja a múlt héten elfogadott új bevándorlási törvény is, amelynek értelmében a hatóságok újranyitják a Pápua Új-Guineán és Naurun működő ideiglenes menekülttáborokat. „Az első számú üzenet az, hogy aki hajóra száll (Ausztrália felé), azt kockáztatja, hogy Naurura vagy Pápua Új-Guineára fogják szállítani. A második viszont az, hogy ha az illető a szigeteken marad, akkor számíthat ausztráliai elhelyezésre is” – hangsúlyozta Julia Gillard.
Angus Houston, az ausztráliai humanitárius szerepvállalás fokozását javasló szakértői bizottság vezetője elmondta: ajánlásukkal arra akarják ösztönözni a rászorulókat, hogy hivatalos csatornákon keresztül kérjenek menedéket. Chris Bowen bevándorlásügyi miniszter rámutatott: az eddigi 13 750-ről 20 ezerre emelt évi keretszám lehetővé teszi, hogy a Jordániába, Törökországba és Libanonba menekült afgánok, szíriaiak és irakiak közül Ausztrália is befogadjon csoportokat. Hozzátette, hogy a Srí Lanka-i, mianmari, malajziai, thaiföldi és indiai menekültek továbbra is a program fő kedvezményezettjei maradnak.
A naurui átmeneti táborhely 500 fő elhelyezésére lesz alkalmas, míg a pápua új-guineai tábor kapacitásával kapcsolatban még nem született megállapodás, folynak a tárgyalások. A központokat várhatóan egy hónap múlva megnyitják.