A Belo Monte az Amazonas-menti esőerdő közepén épül, a folyam egyik mellékfolyóján, a Xingun, és a világ harmadik legnagyobb, 11 ezer megawatt energiát termelő erőműve lesz. Létesítésének költsége 12 milliárd dollár. Az erőmű az ország energiaszükségletének 11 százalékát fogja megtermelni. Első turbináját 2015-ben, az utolsót 2019-ben helyeznék üzembe.
Az erőműépítést elítéli több környezetvédő szervezet, illetve az indiánok védelmében fellépő emberjogi aktivisták, mert szerintük a létesítmény tönkre fogja tenni az esőerdő élővilágát és 40 ezer ember megélhetését, akiknek mintegy 500 négyzetkilométernyi lakóterületét el fogják árasztani vízzel.
Amerikai kutatók szerint a tavalyi fukusimai nukleáris katasztrófának összesen 1300 halálos áldozata lehet még az elkövetkező időkben, emellett további 2500 rákos megbetegedés is a baleset számlájára írható világszerte.
Közben elutasították a nukleáris áramtermelés feladására vonatkozó javaslatokat több japán áramszolgáltató vállalat részvényesei.
A szövetségi kormány azzal érvel, hogy az erőmű tiszta, megújuló energiaforrása lesz, és segít majd fellendíteni az ország gazdaságát. Brazíliaváros 1,2 milliárd dollárt szán az erőmű negatív hatásainak csillapítására.
Az építkezést 2005-ben hagyta jóvá a parlament, de „a törvényekkel ellentétben nem előzetes hatásvizsgálatot követelt, hanem utólagost” – olvasható Souza Prudente bíró indoklásában. Egy igazságügyi forrás szerint csak azután folytatódhat az építkezés, ha a törvényhozás meghallgatta az indiánok képviselőit. Hozzátette azonban, hogy a kivitelező Norte Energia konzorcium valószínűleg megfellebbezi a bírósági döntést.