Országszerte 1118 esetet regisztráltak, a legtöbbet Texas államban. A kór gondot okoz Mississippi, Louisiana, Dél-Dakota és Oklahoma államokban is. Az illetékes hatóság tájékoztatása szerint az utóbbi egy hétben „drámai” ütemben, mintegy 60 százalékkal emelkedett a fertőzések száma. „További megbetegedésekre számítunk. A nyugat-nílusi vírus valószínűleg még szeptember végéig fog fertőzni” – mondta Lyle Petersen, a CDC képviselője. Hozzátette: a kór szokatlanul gyors terjedése az enyhe télnek és a csapadékos tavasznak is betudható.
Tavaly az Egyesült Államokban 43-an haltak meg a betegségben, és összesen 712-en fertőződtek meg. A nyugat-nílusi vírus kórokozóját először 1937-ben Ugandában diagnosztizálták, s 1950-ben Egyiptomban okozta az első nagyobb járványt. A vírusgazdák főképp madarak, az emberre – esetlegesen lovakra – történő átvitel szúnyogcsípés útján történik.
Embereknél a fertőzés általában tünetmentesen zajlik le, de lázzal jár. Az esetek egy részében a fertőzés agyhártyagyulladást vagy agyvelőgyulladást okozhat, amely bénuláshoz, kómához vagy a beteg halálához vezethet. Egy szerdán megjelent amerikai tanulmány arra mutatott rá, hogy a vírus súlyos és tartós vesekárosodást is okoz – jelentette az ABC13 amerikai televíziós csatorna.