Hétmillió dollárt ér Timosenko szabadsága?

Az ukrán hatóságok "váltságdíj" fejében hajlandók lennének szabadon engedni Julija Timosenko volt kormányfőt, ellenzéki vezetőt.

WA
2012. 08. 15. 18:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ribacsuk diplomáciai forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy a Timosenko szabadságáért fizetendő váltságdíjról Viktor Janukovics ukrán elnök tárgyalt Angela Merkel német kancellárral. A volt hivatalvezető úgy tudja, Timosenko szabadságát Janukovics hétmillió dollárra becsüli. Ribacsuk szerint az államfő 14 millió dollár elsikkasztásával vádolja a volt kormányfőt, és „féláron” hajlandó szabadon engedni őt.

Julija Timosenko exkormányfő és Jurij Lucenko volt belügyminiszter nem jelöltetheti magát az októberi parlamenti választásokra - hozta meg a végleges döntést szerdán az ukrán legfelső közigazgatási bíróság. Korábban az Egyesült Ellenzék Batykivscsina párt fellebbezett az ellen a bírósági döntés ellen, amely helybenhagyta az ukrán központi választási bizottság (CVK) döntését, miszerint két bebörtönzött vezetőjük nem jelöltetheti magát az októberi parlamenti választásokra. Eközben egy harkivi bíróság ismét elnapolta a volt ukrán miniszterelnök perét a vádlott rossz egészségi állapota miatt, ezúttal szeptember 11-ig.

„Erről nyíltan beszéltek a Berlinben és Kijevben Ukrajnával foglalkozó diplomaták. Lehetséges, hogy ezt nyilvánosan senki sem taglalja, de nem egyszer hallottam különböző forrásokból” – mondta Ribacsuk. Az Osztrov című ukrán hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta, hogy többek között Angela Merkel tanácsadójától hallotta ezt az értesülést.

A kilencvenes évekig nyúlnak a szálak

Julija Timosenkót 2011 októberében ítélték hét év börtönbüntetésre azzal a váddal, hogy kormányfőként 2009-ben hivatali hatalmával visszaélve Ukrajna számára előnytelen gázárszerződéseket kötött Oroszországgal. Egy másik perben azzal vádolják, hogy az Ukrajnai Egyesített Energiarendszerek (JeESZU) vezetőjeként az 1990-es években adócsalást és sikkasztást követett el. Timosenko cáfolja az ellene felhozott vádakat, és bosszúállással vádolja legfőbb politikai ellenlábasát, Viktor Janukovicsot, akivel szemben 2010 februárjában alulmaradt az elnökválasztáson.

Az ukrán főügyészség múlt héten közölte, vádat fog emelni Timosenko ellen Jevhen Scserbany donyecki üzletember és parlamenti képviselő megölésében való bűnrészességért, Leonyid Kucsma exállamfő ellen pedig új eljárást indítanak a Gongadze-gyilkosság ügyében.

Az Európai Unió és Ukrajna viszonyában jelentős elhidegülést okozott a Timosenko-ügy, Brüsszel szelektív igazságszolgáltatást vet az ügy kapcsán Kijev szemére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.