Hétnapos gyász lesz Dél-Afrikában

Hétnapos gyászt hirdettek erre a hétre a Dél-afrikai Köztársaságban azoknak az áldozatoknak az emlékére, akik sztrájkoló bányászok és a biztonsági erők összecsapásában haltak meg.

2012. 08. 21. 21:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendőrség hivatalos közlése szerint a múlt heti rendőrsortűzben 34 bányász meghalt, az összecsapások sebesültjeinek a száma 78, és a hatóságok 259 embert vettek őrizetbe. A faji elkülönítés politikájára építő apartheid rendszer 1994-es vége óta ez volt az egyik legsúlyosabb ilyen jellegű incidens az országban. Egész Dél-Afrikát megrázta az eset; az országban egyhetes nemzeti gyászt hirdettek hétfőtől. Az AP amerikai hírügynökség kedden arról adott hírt, hogy a rendőrsortűz előtt egy törzsi varázsló azt mondta a sztrájkoló bányászoknak, nem fognak rajtuk a rendőrök puskagolyói. Ezt két olyan bányász mondta el egy helyi lapnak, aki túlélte a múlt heti vérengzést, amelyben rendőrök éles lőszerrel a rájuk támadó tiltakozók közé lőttek.

A mészárlás augusztus 16-án történt Johannesburgtól nem egészen száz kilométerre északnyugatra, Marikana település platinabányájánál. A megelőző hét nap villongásaiban tíz ember, köztük két rendőr vesztette életét egy másik bányánál, így az összecsapások halálos áldozatainak száma 44. Két túlélő elmondta a Daily Dispatch című lapnak, hogy egy varázsló sok bányásszal megitatott egy főzetet, és elhitette velük, hogy az egy varázsszer, amelynek köszönhetően nem fog rajtuk a puskagolyó. A bányászok lelkére kötötték, hogy ne nézzenek vissza, csak menjenek előre, neki a rendőrsorfalnak, mert ha visszafordulnak, a szer nem hat.

A bányát üzemeltető Lonmin cég az erőszak miatt átmenetileg leállította a kitermelést. A londoni központú vállalat adja a világon kibányászott platina 12 százalékát, és a marikanai a legnagyobb bányája. A Lonmin kedd reggel hét óráig adott határidőt a bányászoknak, hogy újra fölvegyék a munkát, de csak minden harmadik – más források szerint minden ötödik – bányász jelentkezett munkára. Ennek ellenére hétfőn újraindították a termelést. A munkások jelentős béremelést követelnek, de a feszültséget két, egymással rivális bányászszakszervezet szembenállása is élezi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.